Gezien de voortdurende reconstructies en de uitbouw in fasen lijkt het praktisch, voor Nederland de algeme- ne term verkeersplein te gebruiken, die tevens voor de T-aansluitingen kan dienen. Ook in Oostenrijk heeft men de knoop doorgehakt, door alle onderlinge aansluitingen van autowegen Knoten te noemen: Knoten Salz burg, Knoten Linz, Knoten Steinhäusl, Knoten Vösendorf (alle tussen Salzburg en Wenen) De bestaande Nederlandse lijsten voor dienstgebruik (20) kennen reeds een groot aantal bestaande of ontwor- pen verkeerspleinen als Oudenrijn, Princenhage, Rijnsweerd (Utrecht), Ypenburg, Valburg, Hoevelaken, Heerenveen, Huis ter Heide (Zeist), St.Joost, Kleinpolderplein (Rotterdam). Zij worden in de regel ge- noemd naar de meest nabijgelegen plaats, soms dragen zij een polder- of veldnaam (21). Als een autosnelweg zonder de vering van een ringsnelweg op een stad stuit, ontstaan vaak grote verkeers- technische problemen (Amsterdam1.). Om hieraan tegemoet te komen, moeten speciale kunstwerken ge- bouwd worden, die de verkeersstromen kruisingsvrij verdelen; in Duitsland spreekt men in dit geval van een Verteiler of Verteilerkreis; de Autobahn van het Kreuz Wiesbaden eindigt voör de stad in de Verteiler kreis Wiesbaden; bij Bremen ligt de Verteilerkreis Bremen-Nord; de Bonner Verteilerkreis vormde het begin van de oudste Duitse Autobahn (Keulen-Bonn) (22) 3.2 T-aansluitingen of driesprongen Voor deze kunstwerken is in Oost-Duitsland de term Abzweig in zwang; Bautzener Abzweig (E15/E63), Zwickauer Abzweig (E62/E63), Avus Abzweig (genoemd naar de Avus-Bahn bij Berlijn), Leipziger Ab zweig (E6/E8), Spreewald Abzweig (E15/E22, genoemd naar het Spreewald). De meeste namen zijn geni- tief-verbindingen. In de Bondsrepubliek is Dreieck gebruikelijk; een van de vele gevallen, waarin het taal- gebruik van Oost en West als gevolg van de politieke scheiding uit elkaar groeit. In West-Berlijn heet de T-aansluiting bij het einde van de Avus-Bahn, als eenling tussen alle Oostduitse Abzweige naar "Westers" model Autobahn-Dreieck Funkturm. De Westduitse Dreiecke heten als regel naar Steden: Autobahndreieck Viernheim (E4/E12), Autobahndrei eck Mannheim (E4, wordt uitgebouwd tot een Kreuz, door de aanleg van een Autobahn naar Heilbronn, via het Walldorfer Kreuz). Ook de körte vorm Dreieck komt voor: Dreieck Biebelried (E 5); deze vorm over- heerst bij de genitivische namen: Dernbacher Dreieck (E 5), Horster Dreieck (E8/E35). Het Autobahndrei eck Inntal, bij Rosenheim, is naar het aldaar uitmondende Inntal genoemd. Geheel uit de Westduitse toon valt de Abzweig Wiesbaden/Mainz, ten zuiden van Rüsselsheim. Trouwens ook Oost-Duitsland verpraat zieh een keer: bij Sehleiz ligt een Schleizer Dreieck, ook al is er maar 66n Autobahn, nl. de E 6 (23). In Nederland komen nog maar weinig T-aansluitingen of driesprongen voor; wil men hiervoor een aparte aanduiding gebruiken, dan is driesprong een duidelijke en echt Nederlandse term. 3.3 Op- en afritten Deze groep van kunstwerken dient tot aansluiting van de autoweg aan het secundaire (vroeger primaire) wegennet. In bijna alle gevallen gaat het om een kruispunt van de jonge autoweg met een sinds lang bestaan de hoofdweg van het oude net. In Duitsland heet een dergelijk punt Anschlussstelle. Het wordt soms aange- duid met de naam van een nabij gelegen plaats, in de regel echter wordt het genoemd naar de ter weerszij- den dichtstbijzijnde plaats van enige betekenis. Längs de E36 vinden wij op Duits gebied: Elten; Emmerich; Bocholt/Rees; Wesel/Bocholt; Wesel/Borken; Hünxe (met Rasthof)Bij meerdere aansluitingen op een grote stad worden vaak de windstreken toegevoegd, b.v. Dinslaken Nord, Dinslaken Süd; soms daartussen nog Mitte: Kaiserslautern West, K.-Mitte, K.-Ost. In andere gevallen wordt de naam van een voorstad of stadsdeel toegevoegd: Duisburg-Hamborn, Duisburg-Kaiserberg, Duisburg-Wedau. De verbinding van bei de Systemen levert in Oost-Duitsland drieledige namen op: Erfurt-West/Waltersleben naast Erfurt-Ost/ 22 KB 30

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 24