BERICHTEN KARTOGRAFENDAG De jaarlijkse kartografendag wordt op vrijdag 27 Oktober a.s. gehouden in het Staringgebouw te Wageningen. Het karakter van deze dag zal afwij- ken van de gebruikelijke vorm. Er zal namelijk alleen recent werk van de nederlandse kartografie getoond worden, waarbij eventueel een körte toe- lichting van hooguit 10 minuten gegeven kan wor den. Hiermee wordt tegemoetgekomen aan de wens van velen om een gelegenheid te scheppen waar rüstig kennis genomen kan worden van het werk van col- lega's. Er is dus alle gelegenheid om in persoon- lijke kontakten gedachten en ervaringen uit te wisselen. Drs. G.F. Willems coördineert de deelname DE ANWB-AUTOKAART OP SCHAAL 1 200.000 Deze bekende autokaart in 3 bladen is in de jaren 1970/71 geheel vernieuwd. Hiertoe werd door de afdeling Kartografie van de ANWB besloten toen bleek dat het bestaande basismateriaal niet meer geschikt was voor verdere bewerking. Ook was een vernieuwing van diverse teksten en Symbolen nood- zakelijk geworden. De trek van de drie bladen werd geheel nieuw ge- graveerd met nieuwe normen voor de wegbreedten. Een aantal Symbolen werd gemoderniseerd en voor de benamingen werd een nieuw lettertype ge- kozen. De letterkeuze van de plaatsnamen werd vastgesteld aan de hand van de inwonertallen (Spartan mager compress en Spartan heavy in diverse corpsen) Ook de kleuren werden iets gewijzigd: in plaats van diepzwart werd een blauwachtig zwart geko- zen, hetgeen tesamen met de andere vernieuwin- gen aan de kaart een rüstig en overzichtelijk beeld geeft. De grootste verbetering is de, in een 10% puntraster, aangebrachte groene tint. Dit groen werd over de gehele kaart gedrukt, met uitzonde- ring van de lichtblauwe delen. Het op de vorige uitgaven zo störende grote kontrast tussen het witte papier en het kaartbeeld wordt hierdoor ver- zacht waardoor de kaart een rüstige en aangena- me indruk geeft. AANVULLING KB29 In Kaartbulletin 29 bij de bespreking van de 47e druk van de Grote Bosatlas ontbreekt enige alge- mene informatie, welke bij de meesten van u wel bekend zal zijn, maar waarvan wij menen dat ze toch verstrekt dient te worden. De Grote Bosatlas wordt vervaardigd en uitgege- ven bij het Geografisch-Cartografisch Instituut Wolters-Noordhoff N. V. te Groningen. De verant- woordelijke eind-redakteur is profdrF JOrme- ling, die samen met het hoofd van het Instituut de heer A.Bus en zijn medewerkers, heeft gezorgd voor de huidige verschijningsvorm van de atlas. De 47e druk van de Bosatlas verscheen medio 1971 en de winkelprijs bedraagt thans j 31, 75. KARTOGRAFIE EN PLANOLOGIE Van 26-28 april jl. werd op het ITC te Enschede op initiatief van de Ministers verantwoordelijk voor ruimtelijke ordening in West-Europa de twee- de Conferentie gehouden over het onderwerp Kar tografie en Ruimtelijke Ordening. De eerste Con ferentie vond plaats in Bad Godesberg, BRD, in november jl. Aan deze Conferentie namen pianolo gen en kartografen uit 15 West- en Zuid-Europese landen deel. De Conferentie werd georganiseerd door de Kartografische Afdeling van het ITC in samenwerking met de Rijksplanologische Dienst, Den Haag, en de Raad van Europa te Straatsburg. De Conferentie was voorbereid door een drietal werkgroepen t.w. 1) Werkgroep I, Harmonisatie van de Terminologie, 2) Werkgroep II, Harmoni satie van Statistiek, en 3) Werkgroep III, Harmo nisatie van Topografische en Administratieve ba- siskaarten. De Heer M.de Vries, Directeur van de Rijksplanologische Dienst van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening sprak de openingsrede van de Conferentie uit. Prof. Dr. F J Ormeling vervulde het voorzitter- schap van de Conferentie, een functie die bij dit soort van bijeenkomsten gewoonlijk het gastland toevalt. STANDAARDISERING VAN AARDRUKSKUNDIGE NAMEN Van 9 mei - 1 juni vond te Londen de tweede confe rentie plaats over de Standaardisering van Geogra- fische Namen, zonder twijfel een onderwerp dat voor kartografen van het grootste belang is. Aan deze Conferentie die evenals de eerste in 1967 door de Verenigde Naties was georganiseerd namen 59 landen deel. Zij werden voor het merendeel ver- tegenwoordigd door kartografen, geografen en taal- kundigen. Voor Nederland namen Dr. Blok, (Bu reau voor Naamkunde, Amsterdam), Mej.Drs. G.Neiman (van de Nederlandse Ambassade te Londen, Prof.Dr. F ,JOrmeling (Hoofd van de Nederlandse delegatie) en de heer J HCh. Wekker (Centraal Bureau Luchtkaartering van Suriname, Paramaribo) deel. De eerste conferentie over dit onderwerp vond in 1967 in Genöve plaats. Dat de V.N. reeds thans een tweede conferentie aan het onderwerp wijdde möge een bewijs zijn voor het grote belang dat aan de standaardisering van Geo- grafische Namen wordt gehecht. De conferentie was voorbereid door de Cartography Section van de Verenigde Naties in samenwerking met een Co- mit6 van Experts waartoe voor ons land Blok en Ormeling behoren. Eerstgenoemde was rapporteur (=secretaris) van de Conferentie. Naar het oordeel van de Nederlandse deelnemers is het onderwerp der conferentie zonder meer geschikt voor een ka rtograf endag BRITSE KARTOGRAFENDAGEN Medio September houdt de Britse Cartographic Society haar jaarlijkse bijeenkomst ditmaal te Cambridge (16 en 17 September). Het onderwerp is Communicatie in de Kartografie. Prof. Orme ling is als gastspreker uitgenodigd. 2 KB 30

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 4