KARTOGRAFENCURSUS ITC De nieuwe kartografencursus op het ITC verloopt volgens plan. Van de 11 Studenten uit 8 verschil- lende landen die in februari jl. begonnen zijn,vol- gen 9 de C3-cursus en 2 de C4-cursus. Gebleken is dat er in de kartografenwereld veel interesse voor de nieuwe afdeling en voor de cursussen be- staat. Bezoekers van uit Australiö, Canada, Bundesrepubliek, Swaziland, Saudi-Arabih, Indo- nesih, Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten en van de Verenigde Naties toonden hun belangstel- ling. In april jl. vond een excursie met de kartografie- studenten plaats naar Antwerpen (Plantijn Museum, Gevaert) en Brüssel (MGI). In november a.s. zal een volgende excursie naar de Bundesrepubliek en Zwitserland (Imhofworden gehouden. DE COLLECTIE BODEL NLJENHUIS HONDERD JAAR PUBLIEK BEZIT Zaterdag 8 januari 1972 was het een eeuw geleden, dat Johannes Tiberius Bodel Nijenhuis overleed. Kort na zijn dood werd bekend dat hij zijn kaarten- en atlassencollectie had geschonken aan de Leidse Universiteit, die nu in dit vorstelijk legaat een museum bezit dat in verscheidene opzichten uniek mag worden genoemd. W.N. du Rieu, die van deze Schenking melding maakte in de Nederlandsche Spectator van 15 juni 1872, was, toen hij de collectie in ontvangst nam, onder de indruk van de duizelingwekkende hoeveel- heid*). Voor hem was het een vanzelfsprekende zaak, "dat deze schoone collectie i.atuurlijk later zeer aanzienlijke uitgaven van verschillenden aard zal vorderen". Het is duidelijk, dat deze opmer- king ook vandaag zijn betekenis nog niet verloren heeft. De Leidse Kaartenzaal wacht nog steeds op de "gülden letteren" Museum Geographicum Bodel- lianum, die naar het idee van Du Rieu boven de ingang hadden moeten prijken. En dat niet alleen, vele wensen, wat betreft beheer, conservering en huisvesting zijn nog niet beantwoord. Een verheu- gend verschijnsel is evenwel, dat de tot voor kort kleine kring van ingewijden, die de weg naar de Leidse collectie wist te vinden, zieh geleidelijk aan uitbreidt. Er zijn plannen in de maak, om het niet te laten bij dit louter herdenken van het honderdjarig be- staan. Laten wij hopen, dat zij binnenkort verwe- zenlijkt kunnen worden. drs. D. de Vries. conservator Bodel Nijenhuis Collectie, Universiteitsbibliotheek, Leiden. Rieu, W.N. du. Levensschets van J. T. Bodel Nijenhuis. In: Handelingen en levensberichten van de Mijv. LetterkundeLeiden, 1872-1873, blz. 247-288) VERSCHENEN REPRODUCTIES Bij Canaletto versehenen in 1972 de volgende re- produeties van kaarten: 1. Amstelland een hoogheemraadschap in kaart en beeld door Jacob Zwaan. Naast Die Chaerte van Amstellant van 1593 in 12 bladen treft men een 60tal prenten aan van plaatsen en gebouwen.f 45.- 2Topografische kaart van de provincie Gelder land vervaardigd door W.Kuyk, 1843; met een inleiding van Drs A.H.Sijmons, gereprodu- ceerd onder de titel: Kaartboek van Gelderland 1843. f 40,- 3. Kaarten van Rijnland, Delfland en Schieland 1611-1615; met een inleiding van resp. G. 't Hart, C. Postma en W. A H. Crol. f 70, - De wijze waarop Canaletto zijn uitgaven verzorgd verdient zeker lof en waardering. Het papier wordt zoveel mogelijk in overeenstemming ge bracht met het type dat voor de oude kaart ge- bruikt werd. De kunstleren band met goudopdruk geeft de kaart een verzorgd en goed uiterlijk. Bo- vendien geeft de kaart een getrouw beeld van de oude gravure weer, hetgeen jammergenoeg maar al te vaak bij facsimileuitgaven van kaarten wordt uitgewist. Het verdient echter aanbeveling om in die gevallen waar geen overzichtsblad van de kaart aanwezig is, eventueel met bladnummers aangevuld, de kaart als geheel in verkleinde uitgave bij te voe- gen. Het beeld van de kaart als geheel blijft dan behouden en voor bibliotheken die losbladige exem- plaren hebben, is het tevens een onmisbaar hulp- middel bij het gebruik van de kaart. MejMHGvan Alkemade VERGADERING Op 22 September a.s. hoopt de werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie een vergadering in Utrecht te houden. Belangstellenden, speciaal zij die belast zijn met de zorg over kaarten in ar- chieven e.d. worden verzocht kontakt op te ne- men met de secr. mevr. drs. M. Donkersloot-De Vrij, Geogr.Inst.Transit.il, Utrecht. LEDENLIJST: lOe aanvulling op de opgave in Kaartbulletin 18 N i euwe 1 id H.J.A.Homan - Laan v. Nw.Oosteinde 118 - Voorburg (abonnß KB) Staatsbibliothek, PreussKulturbe sitz - Berlin Wij z igingen N.J.Bakker - Planterslaan 2 - Leersum (was Utrecht) O.Douma - Paul Gabrielstraat 24 - Den Haag (was Groningen) W.A.M.v.d.Dries - I. B. B. 139-1366, Utrecht F. van Ispelen - Valkenburgseweg 26 - Nijmegen F. J Mescher - Av. Henri Dunant 4 - Brüssel (was Noordwijkerhout) EPelinck - Hulligtenweg 1 - Peest (was Leiden) J.J.Post - onbekend (was Rijswijk ZH) profir. A Jv. d. Weele - Herikebrink 61 - Ensche- de Pvan der Weerd - onbekend (was Kampen) D.Weyers - onbekend (was Kampen) drs.R.A.van Zuidam - Het Oosterveld 37 - En- schede Aantallen: 330 pers. leden, 55 instit. leden, 14 abonnß's KB. KB 30 3

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 5