DE NIEUWE WEGENKLASSIFIKATIE OP DE TOPOGRAFISCHE KAART Drs, P w. gm* len concept laten beoordelen en om tot zo'n geheel nieuwe opzet te komen vindt o.a. deze gedachtenwisse- ling plaats Dr. J.J. C. Piket gaf aan in welke richting dat concept zou moeten gaan: de atlas werd opgezet door sepa- raat werkende geografen, waardoor een de atlas beheersende visie ontbreekt. Zet de nieuwe uitgave nu eens anders op bijv. in een milieu-geografische volgorde met zichtbaarmaking van de occupatie, te beginnen met landschapssoorten; dus een polythematische atlas zonder de huidige verbrokkelingRomein was het volle- dig met deze opvatting eens: Er moet iemand met een persoonlijke visie achter de atlas staan, nu Staat er een kruidenier die zakjes verstrekt. Het was verheugend dat de meest zinnige ideehn uit de hoek van de geografen kwamen, want uiteindelijk zullen zij het moeten zijn die hun visie aan de kartograaf duidelijk moeten maken in de hoop dat hi] hun concept omzet in kartografische beeiden die voor ieder begrijpelijk zijn. A.J.K Vernieuwing van de topografische kaart De topografische kaart kan men omschrijven als een kartografisch produkt waarin - met inachtneming van de schaal en het doel van de kaart - het zichtbare terrein is gei'nventariseerd. Het inventariseren, selek- teren en voorstellen van terreinobjekten en situaties is in het verleden voornamelijk afgestemd geweest op de specifieke Verlangens van de militairen. Zij waren immers de enige, of althans belangrijkste, gebrui- kers van dit soort kaarten. Door de intensivering van het grondgebruik, door de toename van het verkeer en door de ontwikkeling van toerisme en rekreatie zijn topografische kaarten echter ook voor andere groepen gebruikers van steeds grotere betekenis geworden. Een exakte en volledige weergave van het terrein vormt thans een eerste voor- waarde voor het uitvoeren van bodemkundige en geologische kaarteringen, voor het maken van ruilverkave- lingsplannen, voor het traceren van wegen e. d. Daarnaast is de topografische kaart een bron van informatie, die onder meer als uitgangspunt dient voor het geografisch onderzoek en de ruimtelijke ordening. Daar de militaire belangstelling voor de topografische kaart op de schaal 1 25. 000 vrijwel is verdwenen, terwijl andere instanties juist zeer intensieve gebruikers van deze kaart zijn gebleken, leek het zinvol om deze gebruikers te raadplegen ten aanzien van de inhoud van de kaart en de legenda. In het jaar 1969 is daartoe een enquöte gehouden onder een grote groep kaartgebruikersIn aansluiting hierop zijn in Septem ber 1969 deze kaartgebruikers uitgenodigd voor een gezamenlijk overleg en werden een groot aantal wensen en suggesties met betrekking tot de kaartinhoud concreet geformuleerd. Een drietal onderwerpen zijn als gevolg van dit overleg in aparte werkgroepen nader uitgewerkt, nl. de voorstelling van wegen, van bebou- wing en van rekreatie-gegevens Van de verschillende voorstellen, die door de Topografische Dienst in Studie zijn genomen, is als eerste een ingrijpende wijziging in de kaartering van de wegen gerealiseerd. Daartoe is een geheel nieuwe wegen- klassifikatie ontworpen en met ingang van het verkenningsprogramma 1971 in gebruik genomen. Tevens zijn nieuwe richtlijnen tot stand gekomen voor het kaarteren en voorstellen van verschillende Objekten en situaties die met de wegen verband houden zoals viadukten, kruisingen en parkeerplaatsen. 6 KB 30

Kaartbulletin | 1972 | | pagina 8