ONDERZOEK NAAR EEN EVENTUELE BEHOEFTE AAN FOTOKAARTEN L. van Zuylen*) Samenvatting van de resultaten van een enquete, gehouden door de Werkgroep voor Kaartreproduktie van de Rijkscommissie voor Geodesie**) Inleiding In vrijwel alle landen treffen we een steeds groter wordende behoefte aan topografische kaarten aan. De "oudere" landen, die reeds beschikken over een complete bedekking met kaarten op de schalen 1 50.000 en 1 25.000 vragen om kaarten op de schaal 1 10.000 of groter, die vooral zo "up to date" mogelijk moeten zijn. De "jongere" landen hebben in eerste instantie vooral behoefte aan kaarten op de schaal 1 25.000 of kleiner, vooral ten behoeve van de ontginning van de natuurlijke hulpbronnen. Het verzamelen van terreingegevens en de kartografische verwerking ervan is een bijzonder tijdrovende bezigheid en het gevolg ervan is, dat de kaartgebruikers pas geruime tijd na de verkenning de beschikking over de, dan reeds weer wat verouderde, kaartbladen kunnen krijgen. Dit ondanks het feit dat de moderne kartografische technieken de produktie al zeer belangrijk hebben versneld. Dit alles betreft lijnenkaarten. De topografie daarop wordt voorgesteld door lijnen, kleuren en Symbolen De kaartvervaardiger kan echter ook beschikken over een fotobeeld van het terrein. Zo'n beeld kan in zeer körte tijd worden vervaardigd en zal in vele gevallen aan de behoeften van de kaartgebruikers kunnen vol- doenUiteraard zal het fotobeeld of een combinatie van fotobeeiden een goede meetkundige betrouwbaarheid moeten hebben, doch hier aan kan worden voldaan door toepassing van ontschrankingsmethoden (voor vlak gebied) en van orthofoto's (voor heuvel- of bergterrein) Hiermee is het mogelijk op snelle wijze fotokaarten te vervaardigenZe staan sinds de opleving van de orthofotoprojectie weer sterk in de belangstelling (1, 2, 5, 9, 15, 19, 21, 22, 26, 27) en vinden toepassing op vele terreinen, zoals de vervaardiging van kadastrale kaarten voor ontwikkelingslanden (2, 3, 4, 6, 25), de ruimtelijke ordening (5, 16, 18, 20), de geologie, bodemkunde, archeologie, bosbouw (8), de herziening van bestaand kaartmateriaal (7), op civiel-technisch gebied (9, 15, 20) en bij de recreatie (10)Door de ra- tionele produktiewijze van fotokaarten kan men in vele gevallen snel voldoen aan de vraag naar kaartmate riaal. In de ons omringende landen wordt dit heel goed ingezien (11), want in Noordrijn-Westfalen worden heel veel orthofotokaarten op de schaal 1 5.000 als vervangers voor de "Grundkarte" geproduceerd (de laatste 3 ja- ren zelfs 3000 bladen, in offsetdruk, van het nog niet door conventionele "Grundkarten" 1 5.000 bedekte gebied) In Belgie wordt door de (particuliere) firma Aero Survey te Sint Nikiaas gewerkt aan een complete bedek king van het Belgische grondgebied op de schaal 1 10.000. Deze zou in 1972 gereedkomen. In Frankrijk worden per jaar enige duizenden orthofotobladen 1 2. 000 vervaardigd uit opnamen op de schaal 1:8. 000. Het resultaat wordt beschikbaar gesteld in de vorm van bromide-afdrukken van de foto kaarten of als filmcalques, waarvan lichtdrukken kunnen worden vervaardigd. Ir. L. van Zuylen is Hoofd van de Opnemingsdienst van de Topografische Dienst te Delft en Lector aan het ITC te Enschede. De Werkgroep voor Kaartreproduktie bestaat uit de heren: Ir.H. L.van Gent (Kadaster-Apeldoorn)-voor- zitter, Prof.Dr.Ir.C.Koeman (Rijksuniversiteit-Utrecht), G. Piket, ing. (Rijkswaterstaat-Den Haag), G. D.Raasveldt (Hydrografisehe Dienst-Den Haag), IrHRietveld (Meetkundige Dienst van de Rijkswa- terstaat-Delft), Ir. L.van Zuylen (Topografische Dienst-Delft en ITC-Enschede) -secretaris. KB 32 17

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 19