Kosten Zoals te verwachten was bleek bij de ondervraagden de kosten een belangrijke factor te zijn. Men is niet be- reid, over het algemeen gezien, voor een fotokaart meer dan bijvoorbeeld 2x de prijs van een topografische kaart (dus 2x 5, - f 10, -) te betalen. Vragen van algemene aard Van de ondervraagden vond 75% het zeer nuttig als ons land een complete bedekking met fotokaarten op de schaal 1 5. 000 zou krijgen. Slechts 24% achtte dit niet nodig (1%, had geen mening)Uit de verdere opmer- kingen die men aan het slot van de enquete kon maken zijn de volgende de meest opvallende. a. De Duitse fotokaart, vervanger voor de "Grundkarte" achtte men heel vaak een uitstekend produkt. (Een in offset gedrukt exemplaar van deze Duitse fotokaart 1 5.000 bevond zieh in de demonstratiemap van de enqueteurs b. De publikatie van geprodueeerde fotokaarten vond men eveneens belangrijk. Opneming in een catalogus werd voorgesteld. cGesteid werd dat een goede Propaganda voor het gebruik van fotokaarten nodig isMen meende dat de meerderheid van de kaartgebruikers nog niet rijp is voor de toepassing van fotokaarten. Artikelen in de vakliteratuur achtte men zeer gewenst. d. Bij de groep IV (waterStaatsdiensten) vond men de opdruk van kadastrale gegevens, zoals sectie- en perceelsgrenzen, nuttig. e. Indien het mogelijk zou zijn van bepaalde grote werken fotokaarten te laten verschijnen met een kort tijdsinterval, dan zouden deze zeer goede diensten kunnen bewijzen bij het volgen van de uitvoering van deze werken. f. De mogelijkheid voor het gebruik van fotokaarten voor toeristische doeleinden werd ook genoemd. In Duitsland neemt men daarmee thans proeven Samenvatting Samenvattend kan worden gesteld 1. Door 73% van de ondervraagden werden fotokaarten gebruikt en dus noodzakelijk geacht. Door 75% van alle geenquSteerden werd zelfs een complete bedekking van Nederland gewenst 2. Om de fotokaart in Nederland ingang te doen vinden zal "opvoeding" in het gebruik ervan nodig zijn. De Werkgroep meent echter, dat deze fotokaart zichzelf zal propageren, zoals in Noordrijn-Westfalen gebleken is. 3. De fotokaart zal geen vervanger worden van de lijnenkaart, maar als voorloper ervan dienen. 4. Een standaard-fotokaart zal: a. op een goede meetkundige basis moeten berusten; b. op schaal 1 10. 000 of 1 5000 moeten zijn; c. op bromidepapier, op film, of in offsetdruk moeten zijn uitgevoerd; d. niet ouder mögen zijn dan ca. vijf jaar; e. niet in kleur behoeven te zijn; een kleur (grijs) is voldoende; f. liefst moeten zijn aangepast aan de bladindeling van de topografische kaart; g. in een handelbaar formaat moeten worden uitgevoerd; h. enkele namen moeten bevatten. 5. De kosten speien voor de afnemers wel degelijk een rol. We tekenen hierbij aan, dat het bedrag, dat aan kaartwerk wordt besteed in het algemeen slechts een zeer klein percentage is van de kosten die men aan 22 KB 32

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 24