niet meer zo aan, maar de naam zou het mi waard zijn om als een soort monument in stand gehouden te worden Mr. J.Rinzema - Rijksarchivaris in Friesland JURY-OORDEEL MENNO HERTZBERGER-PRIJS Het Bestuur van de Stichting Menno Hertzberger- Prijs van de Nederlandsche Vereeniging van Anti quaren is gedurende de jaren 1971 en 1972 drie keer in vergadering bijeengeweest teneinde zieh te bezinnen op de toekenning van de Menno Hertzber- ger-Prijs voor het jaar 1972. Het Stichtingsbestuur bestond uit de Heren: Prof.Mr.H.de la Fontaine Verwey, Bde Graaf (qualitate qua in zijn funetie van voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Antiquaren; tevens optredend als secretaris der Stichting), Menno Hertzberger (permanent lid van het Stichtingsbestuur), Prof.Mr. A. Pitlo (voor zitter) en Dr. C.Reedijk. Volgens de Statuten van de Stichting moet de prijs elke drie jaar worden toegekend. Ingevolge deze bepaling had een uitreiking plaats in 1965 en een in 1968. Door een betreurenswaardige samenloop van omstandigheden was het voor het bestuur niet moge- lijk in 1971 tot een prijsuitreiking over te gaan. In zijn vergadering van 6 december 1971 heeft het be stuur besloten de uitreiking in 1972 te doen plaats- vinden. In overeenstemming hiermede is in die vergadering vastgesteld, dat ditmaal publicaties uit vier jaren, te weten 1968, 1969, 1970 en 1971 in aanmerking voor inzending zouden komen De oproep tot inzending is geschied in verscheidene Nederlandse en enkele buitenlandse vakbladen. Deze had het resultaat, dat vijf inzendingen zijn binnengekomenHet Stichtingsbestuur, tevens optredende als jury, heeft met grote voldoening vastgesteld, dat alle inzendingen van een goede kwaliteit zijn. Na ampele overweging besloot het Stichtingsbestuur de prijs, groot f 1.500, - voor het jaar 1972 toe te kennen aan Prof. Dr. Ir C.Koeman voor zijn werk: Atlantes Neerlandici. Bibliography of terrestrial, maritime and celestial atlases, published in the Netherlands up to 1880. Dit werk verscheen gedurende de jaren 1968-1971 in vijf delen bij de Uitgeverij Theatrum Orbis Ter- rarum te Amsterdam. Unaniem is de jury van oordeel, dat aan Prof.Koe- man zowel voor de opzet van zijn werk als voor de opbouw en de uitwerking de hoogste lof toekomt Dit boek heeft de Nederlandse bibliografische lite- ratuur met een uitstekend werk verrijktZonder enige aarzeling getuigt de jury dan ook van haar grote waardering voor dit boek. Daarbij maakt de jury met bewondering gewag van het feit, dat de auteur en zijn medewerkers erin zijn geslaagd dit standaardwerk - met zijn nauwkeurige bibliogra fische beschrijvingen van 1017 verschillende uitga- ven en oplagen van landatlassen en 680 uitgaven en oplagen van zee- en sterreatlassen - binnen een tijdbestek van amper drie jaar te publiceren. De werkkracht, hierin tot uiting gekomen, dwingt eer- bied af. Bij de gelukwensen aan de schrijver voegt de jury haar gelukwensen aan de uitgeverij Theatrum Or bis Terrarum N. V. te Amsterdam. Zij heeft voor een zowel waardige als fraaie verzorging van het uiterlijk zorg gedragen KB 32 VERSCHENEN PUBLICATIES IN 1972 1. Koeman, C. The sea on paper; the story of the Van Keulens and their "Sea-torch" Amsterdam, Theatrum Orbis Terrarum, 1972. 61 blz. f 20, -. Hoewel voornamelijk bedoeld als inleiding op de zeeatlas getiteld: de nieuwe groote lichtende Zee- fakkel, kan het werkje ook afzonderlijk worden aan- geschaft. Het geeft een goed overzicht van de ont- wikkeling van de zeemansgidsen en in het bijzonder van de familie van Keulen, die van het midden van de 17de eeuw tot in het begin van de 19de eeuw de zeekaartenhandel hebben bei'nvloed 2. Fockema Andreae, S.J. en C.Koeman. Kaarten en kaarttekenaars. Bussum, Fibula-Van Dishoeck, 1972. 124 blz., f 8, 90. Behalve een overzicht van kaartmakers en de geschiedenis in beknopte vorm, worden er per hoofdstuk militaire-, waterschaps- kaarten, panoramaplans, zeekaarten, atlassen en globes behandeld. Het wordt besloten met enige in- formatie over catalogisering en behandeling van kaarten en een lijst van verzamelingen, waar men oude kaarten kan raadplegen. 3. Plancius 1552-1622. Catalogus van de tentoon- stelling in het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' Rotterdam van 23 december 1972 - 30 april 1973. Met een voorwoord van Mevr. J.B.van Overeem en een inleiding van 12 blzCatalogus blz13-56, af- bn.v.krtn, lijst van geraadpleegde werken f 5,-. AI met al een goed overzicht van Plancius en zijn werken. Het is onbegrijpelijk dat iemand naast zijn ambt van predikant zoveel werk op het terrein van de geografie en de kartografie heeft weten te ver- zettenEen boeiend persoon waarvan het zeker waard is meer te weten door de tentoonstelling in het Maritiem Museum te bezoeken. 4. A la carte: selected papers on maps and atlases, comp, by W.W.Ristow. 232 blz., afbn. Washington D. C., Library of Congress, 1972. $5,-. Ter ge- legenheid van het 75-jarig bestaan van de Geogra- phy and Map Division of the Library of Congress is deze verzameling artikelen, versehenen tussen 1944 en 1967, bij elkaar gebracht. De artikelen, bijge- werkt en 'up to date' gebracht, zijn voor het meren- deel van de hand van stafleden van de Library, waarvan de namen van Dr. Ristow, Mrs. Clara E. LeGear, MrRichard W. Stephenson en DrLaw rence Martin, (van 1924-1946 Hoofd van Geogr. and Map Div.) voor zichzelf spreken. (zie recensie in: Cartographic Journal vol.9, nr.2. 1972, blz. 135 van I. H.Adams) MejMHGvan Alkemade WOLTERS-NOORDHOFF De directie van Wolters-Noordhoff bv. in Groningen bericht ons dat met ingang van 1 januari 1973 pro- curatie is verleend aan de heer ABus terzake van zijn werkzaamheden als hoofd van het Geografisch Cartografisch Instituut GRAFISCH TIJDSCHRIFT OPGEHEVEN Het voortreffelijk verzorgde tijdschrift Graficus Revue, waaruit wij voor u overnamen het artikel over de milieuvervuiling door de grafische indus- trie (zie eiders in dit nummer) is door gebrek aan groei van het abonnementsbestand na het eerste jaar opgeheven. Het is jammer dat deze poging om een grafisch tijdschrift van hoge kwaliteit en met een kritische inhoud te introduceren blijkbaar niet is aangeslagen. 5

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 7