3. dat bij het onderbrengen van bedoelde opleiding bij bestaande onderwijsinstellingen (b.v. de huidige MTS-en) er - naast het feit dat het aantal gegadigden voor een dergelijk specialistisch beroep per school zeer beperkt zal zijn- in ons land onvoldoende kartografisch geschoolde leerkrachten beschikbaar zijn om deze opleiding te verzorgen. 4. dat bij schriftelijk onderwijs het voordeel wordt verkregen, dat degenen die reeds in de praktijk karto grafisch werkzaam zijn, aan deze opleiding kunnen deelnemen 5. dat de didaktische mogelijkheden van het schriftelijk onderwijs vandaag aan de dag nauwelijks een belem- mering vormen voor het geven van onderwijs in vakken, waarbij handvaardigheid een voorname rol speel t Voor wat betreft de realisering van genoemde opleiding(en) is reeds in een vrij vroeg Stadium contact opge- nomen met het "Koninklijk Technicum PBNA" te Arnhem, waarvan bekend is, dat het zieh speciaal in het geven van technische opleidingen een bepaalde faam verworven heeft Redaktie - Commissie Het bestuur van de Kartografische Sectie bleek met de zienswijze van de Commissie in te stemmen en ver- zocht haar te willen optreden als "Redactie-Commissie" voor de voorgestelde cursussen, te beginnen met die voor kartografisch-tekenaar De nieuwe commissie bestond uit de heren: Ir. A.Waalewijn en Ir. H.Rietveld (nä het overlijden van de heer Flink) van de Meetkundige Dienst van de Rijkswater Staat, Dr. J.J.C. Piket van het Geografisch en Pianolo gisch Instituut der Katholieke Universiteit te Nijmegen, Ir. L.van Zuylen en J.Ooms (nä het overlijden van de heer Flink voorzitter van de commissie) van de Topografische Dienst. Zieh toen nauwelijks bewust van de enorme hoeveelheid werk die haar alleen al voor het samenstellen van een cursus voor kartografisch-te- kenaar zou wachten, begon deze commissie haar taak, bestaande uit: a. het ontwerpen van een gedetailleerd studieprogramma voor de cursus voor kartografisch-tekenaar en het samenstellen van globale studieprogramma's voor de cursussen kartograaf, geografische richting en kartograaf, landmeetkundige richting. bhet zoeken van auteurs voor de verschillende vakken van de cursus voor kartografisch-tekenaar c. het overleg met PBNA over de wijze waarop de cursus het meest efficient tot stand kan komen, hoe te zijner tijd de examens moeten worden geregeld, en wat de financiele consekwenties van een en ander zullen zijn. d. het beoordelen en op elkaar afstemmen van de lessen tot een harmonisch geheel. Aan het samenstellen van de bij a genoemde studieprogramma's is een uitvoerig onderzoek voorafgegaan Enerzijds is onderzocht wat er aan kartografische opleidingen in het buitenland bestaat en wat door Commis sie I van de I.C.A. (Education in Cartography) is gepubliceerd. Anderzijds is nagegaan wat in ons eigen land de wensen en behoeften zijn ten aanzien van het opleidingsniveau der verschillende kartografische funk- tionarissen. Van verschillende vakgenoten zijn hierbij waardevolle adviezen ontvangen en in de studiepro gramma's verwerkt! Samenstelling van de cursus De cursus voor kartografisch-tekenaar die nu binnenkort gaat starten zal bestaan uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. De volgorde waarin de lessen zullen worden gegeven, wordt uitsluitend door didaktische motieven bepaald en is niet precies zoals in onderstaande samenvatting is aangegeven KB 33 9

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 11