aatizienlijk minder arbeidsuren en betekent extra service aan de speciale wensen van de gebruikers wat be treff schaal en inhoudDaar staat echter de aanschaf van dure elektronische apparatuur tegenoverDoor de SOAG (zie Kaartbulletin 31, blz.14) wordt daarom een automatisch systeem van kaartvervaardiging ontworpen en bij de Meetkundige Dienst van R.W. worden reeds 4 jaar längs half-automatische weg kaarten gemaakt. De heer J.H.Beusen van de Waterleidingmaatschappij Oost-Brabant sprak tijdens de studiedag over: Basis- kaarten voor technische diensten. In Bouw (nr,50 van 9-12-1972) lazen wij zijn artikel over uniforme ba- siskaarten zoals die ontwikkeld zijn door de Brabantse nutsbedrijven en gemeenten. Men heeft gekozen voor een lijnenkaart 1 1000 waarop de hoofdbebouwing geheel getekend wordt inclusief de achtergevelsAlle bijgebouwen, garages, schüren, voor zover niet längs de weg gelegen, worden daarop weggelaten. De wegaf- bakening wordt geheel weergegeven en buiten de bebouwde kom ook de erfafscheidingenOp de kaarten wordt een ruitennet aangebracht en de lijndikten zijn zodanig gekozen dat rekening is gehouden met de mogelijkheid van vergroting tot 1 500, verkleining tot 1 2000 en microverfilming Het bladformaat is 100x50cm en indeling en bladnummering zijn gebaseerd op de coördinaten van het R.D.- stelselDe kaarten worden vervaardigd via de enkelbeeldluchtfotografie en een eenvoudige naverkenning Het ingenieursbureau Fugro te Leidschendam zorgt voor de vervaardiging van de kaarten. De leidingen wor den op een aparte maatvaste film getekend, waarna men de basiskaart (gerasterd) en de leidingkaart samen- kopieert tot de beheerkaart. Op deze wijze voorkomt men het steeds weer intekenen van de leidingen op ver- nieuwde basiskaarten Zoals uit de tentoonstellingscatalogus van de studiedag blijkt wordt er intensief geexperimenteerd en zijn er al verschiffende basiskaarten beproefd, namelijk door: 1Kador, volgens richtlijnen van de commissie GBK (zie boven)2 bladen 1 2000 2. T.H. Delft, volgens richtlijnen van de commissie GBK: een kaartblad 3. Kador, raamkaarten van kadastrale kaarten, aangevuld met topografie e.d. 1 2000 en 1 1000 4. Top.Dienst: vergroting 1 10.000 tot 1 2000 met gerasterd beeld. Formaat 50x62, 5 cm 5. Top.Dienst: fotokaarten 1 2000 uit opname 1 20.000, op betekenbare film 6. Watermaatschappij Zeeland: 1 1000 uit Kadaster, R.W.- of Top.kaarten 7. Gelderland (Nutsbedrijven en P.W.): raamkaarten 1 2000 of 1 1000 (bebouwde kommen) uit Kad.kaarten 8Fugro (zie boven) verschiffende eindprodukten mogelijk uit een topografisch basisbestand 9. SOAG: diverse basiskaarten van stedelijk gebied. Het ingenieursbureau Fugro B. V. te Leidschendam liet een artikel in druk verschijnen van de hand van zijn proj ectleider ChrVerwoert, getiteldTopografisch Basisbestand. Naar aanleiding van de studiedag GBK gaat de schrijver in op het gebruik en de vorm van grootschalige kaarten. Hij stelt bijvoorbeeld dat de eisen aan kaarten van landelijk gebied (88%), van bebouwd gebied (9%) en van zgn. "expansief gebied" (3%) zeer verschiffend zijn, speciaal wat betreft de nauwkeurigheid Afstemmen van de GBK op de hoogste eisen betekent een te hoge kostprijs voor de kaarten van de andere ge- bieden terwijl alle gebruikers desondanks nog kosten zullen moeten maken om noodzakelijke eigen gegevens in te brengen. Schrijver bepleit daarom een zogenaamd Topografisch Basisbestand, bestaande uit luchtfoto's; bestaand goed kaartmateriaal zoals hermeten kadastrale kaarten, R.W.-kaarten e.d.grondslaggegevens en aerotriangulaties, waaruit naar wens alle kaarten vervaardigd zouden kunnen worden. Fugro deed reeds ervaring op met de kaarten voor Noord-Brabant. Verschiffende kaartvoorbeelden illustre ren dit betoog, dat een bijdrage wil leveren aan de discussie over de GBK. KB 33 21

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 23