De kleuren stemmen weer overeen met de Amster- damse kaart 1 10.000, namelijk: rood=bebouwing, blauw=water, groen=parken en plantsoenen, (ras ter-) geel=zand en duinen, (raster-) grijs=industrie- terreinen en (raster-) lichtgroen=het overige land. De hoofdwegen kregen de volle gele kleur waardoor ze goed tot hun recht komen en de situatietekening werd in een bruine tint uitgevoerd zodat de zwarte teksten goed leesbaar blevenEigenlijk zijn de straatnamen iets te mager voor deze schaal, maar dat houdt verband met de 1 5000-kaart. De wijkna- men werden als forse vette namen in de blauwe kleur dwars over alles heen gedruktMooi is dat niet, maar wijknamen geven haast altijd problemen Het blauw werd ook gebruikt voor de vakindeling in halve kilometers dat gebaseerd is op de coördinaat- punten van de 1 5000. Coördinaatcijfers ontbreken nu, maar daarvoor in de plaats kwam de vakaandui- ding met letters en cijfers Een viertalige legenda completeert deze goede en vooral verzorgde kaart van Haarlem. A V. NIEUWE AARDRIJKSKUNDEBOEKEN MET KAARTJES Bij Meulenhoff Educatief te Amsterdam versehe nen drie nieuwe deeltjes van de aardrijkskundese- rie "De Geo geordend", namelijk: BASISBEGRIP- PEN voor vwo-havo-mavo, 7e druk, prijs j 15, 90; REGIONALE BEHANDELING VAN EUROPA be- stemd voor de brugklas, 5e druk, f 13, 50 en de SOVJET-UNIE voor mavo, le druk, f 6,90. De beide eerste deeltjes zijn van H.Dragt en W.A. Hofland, onder redaktie van prof.dr.R.Tamsma en de Sovjet-Unie is van H. Dragt en A C. van Hoek on der redaktie van H. Dragt, W. AHofland en prof dr.R.Tamsma. De kaartjes in alle drie de deeltjes werden verzorgd door Falkplan/C.I.B. in Den Haag, terwijl J.Sanders voor de beide eerstgenoem- de deeltjes een aantal vlotte tekeningen maakte. De serie wordt gekenmerkt door een frisse en aantrek- kelijke lay-out, veel kleurenfoto's, grafiekjes en gekleurde kaartjes. BASISBEGRIPPEN is een zeer aantrekkelijk boek geworden met paragrafen over: Kaart en luchtfoto; atlasgebruik; kaartprojecties; thematische kaarten. Andere hoofdstukken behandelen de natuurlijke om- geving, de mensen, de landschapsinrichting enz Bij de kaartjes vallen helaas enkele störende din gen opzo is de topografische kaart naast de lucht foto bijvoorbeeld ouder dan de foto en bovendien on- volledig gekleurd. Voor de wereldkaartjes werden zonder aanwijsbare reden drie verschillende equi- valente projecties gebruikt en twee soorten signa- tuur. In het kaartje neerslag (fig. 87) werd de witte kleur gebruikt voor de zeeen fen voor de neerslag- groep tussen geel en grijs, wat een verwarnende indruk geeftMaar over het algemeen zijn de kaart jes hier van behoorlijke kwaliteit. In het deel over EUROPA zijn de 21 kaartjes van veel minder gehalteVan de vier beschikbare druk- kleuren zijn vaak alleen zwart en blauw gebruikt en dan nog heel verschillendSoms met een grijze zee, dan weer met grijs voor het land; met vette kaders of als eilandkaartjes; zelfs hier en daar met onduidelijke themasignatuurEr zijn ook enke le heel störende fouten ingeslopen, zoals de ver- wisseling van de legendateksten in fig. 27 waardoor de meeste Zwitsers in de bergen blijken te wonen en niet in de dalen; of in fig. 107 waar Amsterdam en Zaandam ineens onder water blijken te liggen; en in fig. 81 waar twee lijnrasters slechts in rich- ting van elkaar verschillen en daardoor niet beeld- vormend werken (Bertin!). Dat het ook heel goed anders kan bewijst fig. 66 van Scandinavie, waar duidelijk te onderscheiden themakleuren, een kust- schaduwing en negatieve pijlen in de lichtblauwe zee, thermometertjes en grijze wölken een zeer aantrekkelijk en duidelijk kaartje vormen dat geheel in de stijl van deze geo-serie past. Helaas bleef het bij dit ene voorbeeld. In het derde deeltje over de SOVJET-UNIE zien we iets dergelijks: twee soorten kaartjes die in elk op- zicht van elkaar verschillen: andere projectie, an dere lijndikten, andere beschriftingsstijl en andere kleuren. Wanneer er dan twee kaartjes naast elkaar geplaatst worden valt dat wel heel sterk op (fig. 5 en 6)Men krijgt de indruk dat deze kaartjes reeds bestonden en men verzuimt heeft om ze ook maar enigszins aan elkaar aan te passen. Van de "Geo geordend" zijn we deze wanorde niet gewend. A.V. JAN FRUMEAU MET PENSIOEN Het opleiden van leerling-tekenaars bij de Topogra fische Dienst in Delft is bijna 25 jaar lang verzorgd door de heer J.A.Frumeau. Op 5 juli jl. bereikte hij de pensioengerechtigde leeftijd. Dat hieraan in deze rubriek aandacht wordt geschonken ligt in het feit dat de heer Frumeau, bij iedereen beter bekend als Jan Frumeau, in zijn leraarsperiode ongeveer 1400 sollicitanten testte en bijna 140 tekenaars op- leidde. Een groot aantal van hen is nog steeds in de kartografie werkzaam en zit verspreid over allerlei instellingen in binnen- en buitenland. Bij het afscheid van Jan Frumeau waren veel oud- leerlingen op 30 juli naar Delft gekomen om hem nog eens persoonlijk te huldigen voor zijn uitmun- tend praktisch onderricht en zijn menselijk beleid. Dit afscheid kreeg daardoor het karakter van een gezellig weerzien van veel bekenden. Samen met zijn echtgenote en twee dochters werd Frumeau toegesproken door irLvan Zuylen, na mens de directie van de Topografische Dienst en door B. G. Henning namens de oud-leerlingenDe opleidingsmethode van Jan Frumeau werd door hem, samen met A .Ras, bewerkt tot een groot aantal les- sen voor de schriftelijke PBNA-cursus kartogra- fisch tekenaar, zodat ongetwijfeld nog velen van hem het vak zullen leren, zij het zonder zijn nutti ge mondelinge aanwijzingen. Wij wensen Jan Frumeau nog vele rüs tige jaren in goede gezondheid toe RECTIFICATIE Hetartikel inKaartbulletin32, van ILJ.vanDorsser en A.LSalome, getiteld: Verschillende Systemen van geo- morfologische detailkartering, blijkt op enkele punten te verschillen van de engelse versie in het Geografisch Tijdschrift VI1973afl.l en in Kartografie nr.61. Dene- derlandse tekst in Kaartbulletin is geen vertalingvan het engelse artikel, maar een voorlopige versie daar- van, overgenomen uit de Berichten van de Fysisch Geografischeafd. vandeR.U. Utrecht. 4 KB 33

Kaartbulletin | 1973 | | pagina 6