VERSLAG KARTOGRAFENDAGEN, ENSCHEDE doorA;J. Karssen Voor het eerst in de 15 jarige historie van de Kartografische Sectie van het KNAG werden niet een maar twee achtereenvolgende kartografendagen gehouden. Een goed initiatief van het Bestuur, dat daarmee een zekere trend in het buitenland volgt om de leden eens per jaar wat langer dan een dag bij elkaar te taten zijn. De kartografendagen werden gehouden op donderdag 29 en vrijdag 30 november 1973 te Enschede en mochten zieh in een grote belangstelling Verheugen. De voordrachten werden gehouden in de spiksplinter nieuwe aula van het ITC-Enschede, een fraaie ruimte met veel wandelgangen, alwaar de vakgenoten elkaar weer eens fijn konden ontmoeten en waar bovendien een veelzijdige tentoonstelling was ingericht. De meeste belangstelling ging uit naar het aldaar uitgestalde les- materiaal van de inmiddels van start gegane schriftelijke kursus kaarttekenaarOok de ingezonden werk- stukken voor de prijsvraag t.g.v. het 100-jarig KNAG bestaan werden door velen krities bekeken, waarbij men het over het algemeen vrij aardig met de jurering eens kon zijn, een tegenwoordig zeldzaam en boven dien plezierig verschijnsel. De tentoonstelling toonde verder enig automatisch vervaardigd kaartwerk en ma- teriaal betreffende de eerste drukken van de 60 bladige "Topographise en Militaire Kaart van het Koning- rijk der Nederlanden" welke onlangs in faesimile is uitgegeven. Na een welkomstwoord van prof. v.d. Weele (rector van het ITC) verrichtte voorzitter Piket de opening waarbij o.a. werd ingegaan op het 15-jarig bestaan van de Sectie en het van start gaan van de kursus kaart tekenaar. De rij van sprekers werd geopend door prof. Ormeling, reeds vele jaren secretaris-penningmeester van de ICA; met het onderwerp "internationale communicatie in de kartografie". Hij ging met name in op het belang- rijke werk van de diverse commissies en benadrukte het belang voor de nederlandse kartografie van inter nationale samenwerking. Als tweede spreker zette prof. Koeman, voorzitter van ICA-commissie I Opleidingen, uiteen dat de ICA vier soorten kartografen onderscheidt namelijk: W 1. Wetenschappelijk of academisch gevormde kartografen; doctorandi in de kartografie of kartografische ingenieurs. W 2. Kartografen opgeleid aan een hogere vakschool, of doctorandi in de geografie en ingenieurs, met als hoofdvak kartografie. W 3. Kartografen, opgeleid in een speciale vakkursus, met als vooropleiding MAVO met wis- en natuurkun- de. W 4. Kartografische tekenaars (technicians). Prof.Koeman betreurt het dat de ICA indeling is gebaseerd op de opleiding, zodat een goede tekenaar nooit hoger komt dan W4 als zijn vooropleiding onvoldoende is voor een hogere groep. Nadat de heer K.Sijmons, sprekend uit eigen ervaring, de aanwezigen had uitgelegd hoe de middelbare kar tografische opleiding in Duitsland en Zwitserland is georganiseerd volgde een bewogen algemene ledenverga- dering. Hierover Staat een uitvoerig verslag van sekretaris Willems eiders in dit nummer, hetgeen mij ont- slaat van de plicht hier nader op in te gaan, evenals de lezing van de heer L. P. v.d. Poel over automatise- ring in de kartografie, welke door hem in zijn geheel voor Kaartbulletin werd opgeschreven. Dat in Nederland de automatisering op diverse plaatsen daadwerkelijk wordt toegepast, zij het hier en daar nog in het experimentele Stadium, vertelde ons ir. L. van Zuylen. Vergelijking met het buitenland leerde ons dat Nederland op dit gebied weliswaar geen koploper is, maar toch redelijk goed mee kan komen. De heer J.Ooms gaf ons wat achtergrond-informatie over het tot stand komen van de kursus kartografisch KB 35 7

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 11