Hierbij bleek dat men de waarde van kursus en diploma hoger schatte dan de titel kartografisch tekenaar suggereert en dat daarom wellicht een andere titel aan het diploma gegeven moet worden. In internationaal verband is de kursus nog niet vergeleken, maar men dacht dat hij ergens tussen de derde en Vierde groep in de ICA-indeling thuishoort. Vrij Stellingen voor het volgen van bepaalde lessen zullen een punt van bespreking vormen voor de op te rich ten begeleidingscommissie, maar algemeen was men tijdens de kartografendagen van oordeel dat er zeker voor het examen gfefen vrij Stelling verleend moet worden. De toekomstmogelijkheden met het diploma zullen in de praktijk moeten blijken maar men voorspelde dat er zeker grote waarde gehecht zal worden aan het be- zit ervan, niet alleen bij promoties maar vooral ook bij sollicitaties naar vakatures. De eerste tijd, als er nog weinig gediplomeerden en veel goede oudere kartografen zullen zijn, zal dit nog niet zo'n grote rol spe ien. Jonge kartografen moeten zieh echter wel voorbereiden op de nieuwe situatie en zullen gestimuleerd moeten worden om de kursus te volgen. Van de zijde van PBNA werd meegedeeld dat de lesboeken los verkrijgbaar zijn voor diensten en bedrijven, zodat men zieh een oordeel kan vormen Over inhoud en kwaliteit van de kursus. Ter stimulering en begelei- ding van jonge kartografen kan dit zeer nuttig zijn. S am en st e 11 ing van de kursus De kursus is zo opgezet, dat de kursist bij de eerste leszending vier lesboeken en een werkmap voor de les sen ontvangt, verdeelt in: 1. Praktisch gedeelte, deel I; de lessen 1 t/m 33 en de werkmap met oefenmaterialen, zoals tekenpapier en kaartjes 2. Tekenmaterialen; 4 lessen 3. Landmeten; 7 lessen 4. Geografie; 9 lessen In totaal zijn dit 53 lessen, bedoeld voor een jaar Studie en oefening. De kursist ontvangt daarbij een advies voor de volgorde van het uitwerken der lessen. Na ongeveer een jaar ontvangt de kursist de tweede zending lesboeken en wel van: 5. Praktisch gedeelte, deel II; de lessen 34 t/m 53, hierbij weer een werkmap met voorbedrukte of bewerkte materialen, zoals graveerfilm, polyester, polyvinyl, stripmaskers e.d. 6. Kaartreproduktie; 3 lessen 7. Kartografie; 10 lessen 8. Kaartgebruik2 lessen 9. Automatisering; 2 of 3 lessen Dit zijn minder lessen dan in het eerste jaar, maar de oefeningen vergen nu meer tijd. De kosten voor de hele kursus bedragen: Een eerste termijn van f 55, - en 23 opeenvolgende maandelijkse termijnen van f 42, 50 maar ineens betaald is de prijs f 929, Daarnaast moet de kursist zelf nog voor tekengereedschap zorgen, wat eventueel als "Karto-tekenpakket" bij de firma Gadella B. V. in Utrecht te bestellen is äf 226, -. Zonder de graveernaalden is de prijs f 130, - incl. B.T.W., franko huis. Een grote Bosatlas (47e druk) en enkele topografische kaartbladen zijn nodig voor de theorielessen. Lesboeken ook los verkrijgbaar Oudere tekenaars zullen over het algemeen minder snel een schriftelijke kursus gaan volgen, vooral niet als zij cie indruk hebben dat een groot deel van de oefeningen reeds tot hun dagelijks werk behoort.

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 15