slagenDe eenheid hierbij is K 1024 woorden)Een Computer van bijv. 8K kan dus ruim 8000 woorden in zijn geheugen opslaan. De lengte van de woorden, waarmee de Computer werkt, wordt aangegeven met het aantal bits. Een Computer maakt gebruik van het binaire talstelsel. Daar het eerste bit als tekenbit gebruikt wordt kan een 12 bits binair woord maximaal een getal voorstellen tussen - 2048 en 2047 in het tientallig stelsel. De- ze beperking in getalgrootte kanteniet worden gedaan door o.a. het gebruik van "Floating Point" notatie. Om met een Computer te kunnen "praten" wordt veelal gebruik gemaakt van een "teleprinter". Met een "tele- printer" kan de Computer, in een programmeertaal, een rekenkundig probleem opgegeven krijgen en de bere- kende uitkomst uittypen. U hebt hier kennis gemaakt met een stukje randapparatuurOnder randapparatuur (peripherals) worden ma- chines verstaan, die werken onder controle van een Computer. Zo kennen we invoereenheden (input devices), uitvoereenheden (Output devices) en opslageenheden (storage devices). Voorbeelden: Invoer: kaartlezer, ponsbandlezer, toetsenbord. Uitvoer: kaartponser, ponsbandponser, printer, plotter, video display, microfoto. In- zowel als uitvoer: magneetbandeenheden, magneetbandcassettes, magneetschijven/-trommeis, interactive graphical displays. De magneetband/-schijfeenheden, tevens als opslageenheden te beschouwen, kunnen bovendien als een soort geheugenuitbreiding gezien worden. De Computer kan er gegevens tijdelijk op wegschrijven en deze er naar behoefte weer van afhalen. Zo kunnen er gedeelten van een programma opstaan, indien het gehele programma te groot is voor het geheugen. Het "naar binnen halen" en het weer wegschrijven van informatie kost echter tijd, zodat we zullen proberen de meest gebruikte programmadelen in het werkgeheugen te houden. Voor snelle uitvoer kan de Computer, indien geen afslag vereist is, gebruik maken van een video display. De uitvoer, zowel alfanumeriek als in grafische voorstelling, wordt hierbij op een cathode straalbuis zichtbaar gemaakt. Heeft een video display ook nog een invoermogelijkheid dan wordt er gesproken van een "interactive graphical display". De invoer gebeurt m.b.v. een lichtpen en een toetsenbord. Met de lichtpen kan een gedeelte van het geprojec- teerde beeld gewijzigd of verwijderd worden. De aldus goedgekeurde informatie kan door de Computer verder verwerkt worden. Er zijn displays op de markt die de mogelijkheid hebben om een fotokopie van het geprojec- teerde beeld te maken (bijv. Kingmatic). Een display is uitstekend te gebruiken om een snelle visuele controle op de juistheid van gedigitaliseerde waar- den uit te voeren. Er bestaat nog een derde type display n.l. een alfanumerieke display, die, relatief goedkoop, alleen alfanume- rieke karakters op het scherm kan projecteren. Enkele punten die naar voren komen bij de keuze van een Computer zijn, behalve de prijs: woordlengte, moge lijkheid tot uitbreiding, aansluiting, randapparatuur, aanwezigheid van Software, snelheid, ingebouwde hard- ware faciliteiten (interrupt levels bijv.) etc. Woordlengte: Bij kleinere woordlengtes zal men eerder bij het rekenen met Floating Point notatie terecht ko men, wil men dezelfde nauwkeurigheid handhaven. Het rekenen in Floating Point notatie werkt beduidend lang- zamer dan met "integer" getallen bijvoorbeeld m.b.v. een Extended Arithmetic Element. Uitbreiding: Bestaat de mogelijkheid van uitbreiding van het geheugen? Zo ja, wat is de maximum grootte van het werkgeheugen? Zijn hier extra voorzieningen voor nodig - zoals een extra voedingseenheid, een extra kabinet om het geheugen in te plaatsen? Welke opties zijn er aanwezig en vergen deze opties nog extra voor- 18 KB 35

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 22