Deze afstand bedraagt bij een eenvoudige metrische plotter veelal 0,1 mm, terwijl de tekensnelheid in stap- pen per seconde wordt opgegeven. Om de pen diagonaal over het papier te bewegen moet er tegelijkertijd een stapje in de x-richting en in de y-richting gedaan worden. Het zal duidelijk zijn dat er op deze wijze heel wat programmeerwerk verricht moet worden om een eenvoudig vierkantje te tekenen. Gelukkig bestaan er voor veel Computer-plotter combinaties Software pakketten, die deze tijdrovende zaak van de programmeur over- nemen. De programmeur kan nu volstaan met het aangeven van de x, y coördinaten van het punt, waarheen hij de pen wil laten bewegen. Een eenvoudige plotter, als hierboven beschreven, kent geen terugmeldingsysteem; de Computer - lees pro grammeur - moet dus de positie van de plotterpen bijhouden. Bij een systeem zonder terugmelding kan men, als men de plotter met de hand bedient, de pen verplaatsen zonder dat de Computer hier weet van heeft. Voor het bewegen van de pen t.o.v. het papier bestaan er twee Systemen n.l. de flatbedplotter en de drum- plotter De 'flatbed"plotter lijkt veel op een coördinatograaf of op een digitizer van het gantry type. Het papier ligt op een tekentafel en wordt hier door een vacuum tegenaan gezogen. De pen beweegt längs een balk in de y- richting terwijl deze balk, met penhouder in zijn geheel in de x-richting bewogen kan worden. Bij een drumplotter is de balk, waarlangs de pen in de y-richting beweegt, vast aan het Chassis gemonteerd. Het papier dat met een vertanding over een rol (drum) ligt wordt door draaiihg van de drum in x-richting be wogen. Een drumplotter heeft als nadeel dat men er speciaal vertand papier voor moet gebruiken, daarente- gen heeft men in de x-richting een zeer grote lengte ter beschikking. De lengte van het plot, een grafiek bijv., wordt dan bepaald door de lengte van het papier. Tijdens het plotten heeft men bij een drumplotter een siecht overzicht over het reeds vervaardigde plot. Ech ter bij nieuwe typen drumplotters (Calcomp) is dit nadeel door een speciale manier van papiertransport gro- tendeels teniet gedaan. Een eenvoudige kleine plotter, die zowel een goed overzicht op het reeds geplotte deel als een grote lengte in de x-richting biedt, is de Houston-Complot plotter. Bij deze plotter wordt het vertande papier in de x-richting over een vlak plotgedeelte bewogen. De penhouders zijn geschikt voor het gebruik van ballpen, viltstift en inktpen. Gezien de plotresultaten, vooral bij snellere plotters, lijkt het alsof de ontwikkeling van de inkten achterblijft bij die van de toepassingen. De duurdere plottertypen, bieden veel extra's zoals grotere nauwkeurigheid, hogere snelheid, terugmelding systeem, te gebruiken als digitizer, en meerdere pennen in een houder, waarbij programmatisch de te ge bruiken (kleur/dikte) pen is aan te wijzen. penhouder 9 Lvertanding DRUM 20 KB 35

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 24