de in Frankfurt vastgestelde legenda gelden o.a.: geprofileerd rubber water; struktuur als van gevlochten elektrsnoer spoor- lijn; struktuur als van gevlochten elektr.draad tram- lijn enz. Men is het nog niet geheel eens over de vraag hoe de Straten, het belangrijkste element van de kaar- ten, weergegeven moeten worden. Er gaan stem men op om ze d.m.v. verhoogd relief aan te geven, wat meteen in Staat stelt de tekst te verbreden. Dit betekent wel een inversie van de natuurlijke toestand; op de traditionele blindenplattegronden liggen de Straten lager dan de huizenblokken. Bij de vervaardiging der kaarten gaat men als volgt te werk: aan de hand van een bestaande grootschali- ge kaart van een stadscentrum wordt een driedimen- sionaal model opgebouwd: Houten blokjes voor de huizenblokken, elektriciteitskabel in verschillende dikte voor bus-, tram- of spoorwegen, geprofileerd rubber voor waterpartijen, enz. Van deze mal wor den dan door middel van verhit plasticfolie afdruk- ken gemaakt, met eventueel als tussenfase een licht- metalen matrijs. Rekent men alleen de materiaal- kosten, dan bleek bij een oplage van 1000 exempla- ren de prijs ca f 5, 00 per kaartblad te zijn. Bij het bepalen van de te drukken oplage bleek dat hoogstens 50% van de blinden in de grote Steden in de BRD iets aan dergelijke kaarten heeft. Alleen zij die het Brailleschrift beheersen, en nog de moed hebben erop uit te gaan komen als afnemers in aan- merking. Voor een drietal Duitse Steden bestaat nu een pakket van blindenkaarten, samengesteld uit een overzichts- kaart van de betreffende stad, een kaart van de bin- nenstad, een kaart van de bus- en tramlijnen en een kaart van het hoofdstation. Het formaat van elke kaart is 60 x 60 cm, te groot dus om mee te nemen op de wandeling. In de praktijk bleek de kaart soms door de gebruikers in vieren geknipt te worden, waarbij de Segmenten met plakband aan elkaar be- vestigd waren, en de kaart uitklapbaar was. Als men eenmaal uit de weergave-problemen is, wil de groep die met de produktie van dit soort kaarten bezig is, en waarvan de heer Kiefner deel uitmaak- te, een "Musterbuch" samenstellen. Aan de hand daarvan zal het dan voor elke stads-karteerdienst mogelijk zijn door zijn modelbouwafdeling een ori- gineel van een blindenplattegrond te laten vervaar- digen en daarvan afdrukken te produceren. F. J. Ormeling RUIMTELIJKE ORDENING EN KAR TOP RA FT K In 1970 vond te Bonn (BRD) de eerste Europese con- ferentie plaats van Ministers voor Ruimtelijke Or- dening. Geleid door het streven naar een gemeen- schappelijk Europees beleid werd o.m. besloten de harmonisatie te bevorderen via terminologie, sta- tistiek en kartografische methodieken. Hiertoe werd een werkgroep in het leven geroepen "Cartography and Regional Planning", waarin Nederland door ex- perts van de Rijksplanologische Dienst en van het ITC is vertegenwoordigd. Deze werkgroep, waarvoor veel belangstelling be staat en waaraan door 12-14 Europese landen regel- matig wordt geparticipeerd, vergaderde sedert 1971 te Bonn, Enschede, Parijs en Straatsburg. Zij Steide o.m. rapporten samen over de onderwerpen 1. Base Maps en 2. Automated Cartography. Voorts werd o.l.v. de werkgroep op het ITC te Enschede in samenwerking met de Deutsche Bundesbahnen een basiskaart 1 4 miljoen met administratieve eenheden van de participerende landen vervaardigd, die als grondslag voor gezamenlijke thematische kaartering t.b.v. een Europees ruimtelijk beleid kan fungeren. Tenslotte leidde het commissiewerk tot het rapport European Co-operation in the field of Regional Planning, Cartography, Statistics and Terminology", dat in September 1973 aan de Tweede Europese Mi- nistersconferentie te La Grande Motte (Fr) werd aangeboden. O.m. bevat dit rapport aanbevelingen tot het houden van Europese Seminars gewijd aan het onderwerp Ruimtelijke Ordening en Kartogra- fie voor pianologen en kartografen, een eerste waarvan - aldus werd door Nederland aangeboden - door R.P.D. en ITC in 1975 te Enschede georga- niseerd kan worden. Voorts wordt in genoemd rap port de oprichting bepleit van een instituut, gespe- cialiseerd in kartografie op Europees niveau t.b.v. ruimtelijke ordening. Beide aanbevelingen vonden gehoor bij genoemde Ministersconferentie te La Grande Motte en zijn in het eindrapport van de Con- ferentie tot resoluties verwerkt. Intussen vond van 27-28 maart te Parijs een volgen- de vergadering van de werkgroep Cartography and Regional Planning plaats tijdens welke o.m. werd besloten tot het houden van een eerste seminarium als in het bovenstaande vermeld. Aan de R.P.D. en ITC werd opgedragen dit seminarium verder te organiseren. Naar alle waarschijnlijkheid zal het seminarium in de tweede helft van mei te Enschede worden gehouden. prof. F. J. Ormeling AHRIN B.V. TE RIJSWIJK Met ingang van 1 februari j.l. werden de volgende vertegenwoordigingen van Ahrend B.V. Amsterdam overgedragen aan Ahrin B.V. Rijswijk. Wild Heerbrugg Landmeetkundige Instrumen ten, fotogrammetrische in- strumenten Contraves Zürich Automatische tekenapparatuur, elektronische koordinatenlees- apparatuur Macop Goslar Optische tekenpantografen, foto reproduktie pantografen. Ott Kempten Planimeters, orthogonaal- en pool-koordinatografen, pantografen. Mutoh Japan Mechanische en elektronische koordinatenleesapparatuur Intermak Punt verzekerings materiaal. Inkoop, verkoop, uitlevering, service, reparatie alsmede technische informatie, worden nu centraal behandeld vanuit: Ahrin B.V. Cobbenhagenstraat 4 Rijswijk (Z.H.) Tel. 070-903730 Eenvoudige instrumenten blijven vanuit de verkoop- centra van Ahrend B.V. als voorheen leverbaar. KB 35 3

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 7