DE KAART IN HET ONDERWIJS (Brief ontleend aan januari nr. van Agora) De meeste artikelen in de laatste jaargangen van het Geografisch Tijdschrift en Agora over de aard- rijkskunde in de leerplannen en eindeksamen V.W.O.evenals die over de waardering van het vak aan de Universiteit zijn alle in de mineur. Die waardering Staat m.i. in verband met de er- varing van de huidige ambtenaren en politici als leerling opgedaan over het vak aardrijkskunde bij het V.W.O. Deze situatie is zeer te betreuren en ik heb mij afgevraagd waaraan zij te wijten is. Naar mijn stellige overtuiging, en ik sta hierin niet alleen, komt dit doordat vele sociografen van de aardrijks kunde een praatvak hebben gemaakt, dat meer op volkenkunde en sociologie dan op aardrijkskunde lijkt. Men besteedt geen aandacht meer aan het speeifieke aardrijkskundig leermiddel, de Kaart. Ik heb dat enkele tientallen jaren geleden al be- toogd in het Tijdschrift voor het onderwijs in de aardrijkskunde. Bij mijn onderwijs in de aardrijks kunde stond op het leerplan voor alle klassen de topografische kaart 1 25000 van de omgeving. Daarmee werd, vooral in de eerste klasse, het kaartlezen beoefend, ook op klasse-ekskursies in het terrein. In de tweede en derde klasse werd dit verdiept en kwamen ook kaartprojekties aan de or- de waarbij begrippen als vlakwaar, hoekwaar en lengtewaar aan de hand van kaarten in de atlas en de globe uitvoerig werden besproken. De beteke- nis van isohypsen en de waarde van de vele vor- men van bergtekening in de atlas werden behan- deld. Veel aandacht werd besteed aan de geografie van eigen omgeving en provincie, niet alleen in het lokaal maar ook op ekskursies in het terrein. Ne- derland werd behandeld aan de hand van een inde- ling in natuurlijke landschappen, waarbij zoveel mogelijk de atlaskaarten werden benut. Op deze wijze werden de leerlingen overtuigd van de grote praktische waarde van het vak. Meermalen hoorde ik van oud-leerlingen dat zij profiteerden van de training in het gebruik van Kaarten. Het valt mij op dat in de vele artikelen over het onderwijs in de aardrijkskunde zelden enige aan dacht wordt besteed aan de betekenis van de Kaart voor het V.W.O. Op mijn leeftijd (85) kan ik dit niet meer uitvoerig toelichten, maar ik meende toch mijn stem te moeten laten hören, al is het dan die van een roepende in de woestijn. M. Wieger sma EERSTE AANVULLING OP DE LEDENLIJST IN KAARTBULLETIN 34 Nieuwe leden: (Inst.) Bibliotheek van de Dienst Gemeentewerken, afd. Landmeten en Kartografie - Veemarkt 2 - Rotterdam (Inst.) Administratie Laboratorium voor Geodesie Kanaalweg 4 - Delft Balfoort, F.C.J. - Oranje Nassauplein 19 - Zeist Bergh, Ph. v.d. - Bosplaat 91 - Amsterdam Nwd. Coenen, J.F.L. - Meyhorst 34, 35 - Nijmegen Dongen, M. van - Faustdreef 233 - Utrecht Flinterman, Ir. W. - Lij sterbeslaan 85 - Rotterdam (afd. Landmeten, Sectie Kartografie, Gem. Den Haag) Haken, J.H. ten - Boerrichterkamp 6 - Enschede Hond, M. de - Pater Pierstraat 6 - Diemen Kodde, H.H. - Tarwekamp 36 - Den Haag (Kartogra fie, Gem. Den Haag) Linde, Ir. J. van der - Berlijnseplein 14 - Zwijn- drecht (Topogr.Dienst) Zwart, J- Kleine Kruisstraat 9B - Groningen (abonn.) Bibliotheek R.U. - postbus 559 - Groningen Geen lid meer: Alberts, W. - Utrecht Bloemendaal, J. - Delfgauw Braam, A. - Utrecht Crol, mej. W.A.H. - Schoonhoven Douma, O. - Den Haag Frijtag Drabbe, C.A.J. von - Den Haag Gries, E. de - Groningen Hendriks, H.L.J.M. - Vught Hout, H. C. van den - Den Haag Houten, Ir.G.A. van - Wassenaar Husslage, A. - Maassluis Langbein, J.B.M. - Delft Lemkes, J.K. - Utrecht Meijer, J. - Rotterdam Neer, mej. E. van - Utrecht Oly, C. F. - Edam Slochteren, K. van - Groningen Smidt, M. de - Leerdam Spaan, Ir. A.H. - Paterswolde Tolle, P. van - Ouderkerk Welsenes, drs. Chr. van - Borculo Wery, J.N. - Kerkrade Wijzigingen: (Inst.) Hagen Systems International B.V. - Kantoor- flat Oostplein - postbus 1360 - Rotterdam Brittijn, M.L. - Van Bemmelenstraat 23 - Leiden Budke, drs.P.H.G. - Weezenhof 83-71, Nijmegen Dekker, J. J. - Kluisgat 98 - Groningen (was Voor- burg) Ginkel, drs. J.A. van - Park Arenberg 63 - De Bilt Godschalk, L.A.F, - Dianadreef 20 - Utrecht Heijm, A.J.F. - Van Goltsteijnstraat 7 - Nijkerk Jonxis, drs. M.A.E. - Stationsstraat 25 - Scheemda Meinema, J. - Beethovenlaan 72 - Groningen Obreen, mej. A. J.A. - Koningslaan 1B - Utrecht Onderwater, M. - Steketee, A. - Verdilaan 74, - Vlissingen Thienen, L.P. van - Tjon Tarn Sin, A.L.R. - Hendrikusstraat 22 - Uit- vlugt, Suriname Turksma, M. - Velden, G. van der - Floralaan West 161 - Eindho ven (was Enschede) Wijs, R.T. de - Van Lieflandlaan 36 - Utrecht (Abonn.) Redactie Geodesia - ing. A.D.Baars - Kanaalweg 3B - Delft (Abonn.) Ahrin B.V. - Cobbenhagenstraat 4 - Rijswijk Z.H. Aantallen: 61 instit. leden 353 pers.leden 15 abonn.K. B. 4 KB 35

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 8