jonge tekenaar/tekenares bij de kartografische tekenkamer van publieke werken, amsterdam (SD 's Avonds gaf de ontwerper prof. W. Crouwel een boeiende inleiding over nieuwe ontwikkelingen in het letter- ontwerpen. Experimenten worden vooral gei'nspireerd door nieuwe technieken in o.a. de automatisering. De snelle ontwikkeling gunt ons nauwelijks tijd aan de nieuwe vormen te wennen. De heer Crouwel dacht dat °ok voor de kartograaf ruimte zou moeten zijn voor het experiment met nieuwe (letter)-vormen. Donderdag 6 juni Na voortzetting van de schrijfoefeningen vond in de middag de buitengewone ledenvergadering plaats, waar- van eiders in dit Kaartbulletin de notulen zijn te vinden. Vrijdag 7 juni Deze dag werd begonnen met een interessante voordracht van dr. J. J. C. Piket over de relatie van kaart- schrift en kaartsymbolen. Hij bracht onder meer ter sprake hoe letters als kaarttekens kunnen fungeren. De misschien wel meest waardevolle bijdrage aan de studiedagen kwam van drs. J.E. Romein onder de pakkende titel: "Kaartbeschrifting. Waar, hoe en wat? Regels, onzin en waarschuwingen". Hij heeft dat- gene uit de typografie wat van wezenlijk belang is voor kaartbeschrifting, op duidelijke en overzichtelijke wijze op een rijtje gezet, van toelichting en voetnoten voorzien en gereed voor dagelijks gebruik de deel- nemers aangeboden. Deze "handleiding" zou op de tekentafel van iedere kartograaf binnen handbereik moe ten liggen. Vooral de relativering van een aantal "Grundsätzen" bij schriftplaatsing getuigde van zijn oor- spronkelijke benadering van het onderwerp. In dit körte bestek is het ondoenlijk dieper op zijn betoog in te gaan, liever zou ik reeds nu willen verwijzen naar het te verschijnen integrale verslag van deze studieda gen en een ieder uitnodigen de bijdrage van de heer Romein met bijzondere aandacht te bestuderen. Dan rest nog de rode draad van deze studiedagen te vermelden: de Tentoonstelling. Hier was zeer zorgvuldig getracht een zo volledig mogelijk beeld te scheppen van het kaartschrift in al zijn facetten: oude en nieuwe toepassingen, goede en siechte beschriftingen, historische ontwikkeling, enz. Bovendien was er een overvloed aan lectuur uitgestald; zo was bijna alles wat ooit over kaartbeschrifting is geschreven aanwezig, alsmede vele boeken over typografie. De deelnemers hebben van de hier geboden mo- gelijkheden voortdurend een dankbaar gebruik gemaakt. Een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt deze dagen zo buitengewoon interessant te maken mag niet als een beleefdheidsfrase worden opgevat, maar als een welgemeend gevoelen van bepaald niet alleen uw verslaggever. Vakantieuitkering 7,5 procent. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de chef Kartografie van de afdeling Landmeten en Kartografie, G. F. Schmit, Wibauthuis, Wibautstraat 3, kamer 6025, Amsterdam (Oost), telefoon (020) 596.2659 dienst der publieke werken Schriftelijke sollicitaties te richten aan de waarnemend directeur van de Dienst der Gemeentelijke amsterdam Personeelsvoorziening, Jan Luijkenstraat 94, Amsterdam (Oud-Zuid), onder no. B 391 8 Bij de afdeling Landmeten en Kartografie van de Dienst der Publieke Werken kan worden geplaatst een jonge tekenaar/ tekenares. De werkzaamheden zullen onder meer bestaan uit het graveren en tekenen van kaarten en het voorzien van deze kaarten van fotografisch gezet schritt. Zij die in dit werk geen ervaring hebben, zullen in de gelegenheid worden gesteld zieh deze vaardigheden eigen te maken onder leiding en met steun van de chef van de tekenkamer. Het bezit van Mavo-diploma strekt tot aanbeveling. Salariering afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. 10 KB 36

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 12