DE VEGETATIEKAART VAN HET KROMME—RIJNGEBIED N.J. Bakker De bij dit Kaartbulletin gevoegde kaart "overzicht van de begroeii'ng" (bijlage bij "Het Kromme-Rijnland- schap, een oekologische visie") is het eerste resultaat van de werkzaamheden van de "Atlasprojectgroep". Deze projectgroep is begin 1973 opgericht door de kartografiestudenten aan het Geografisch Instituut voor de Rijksuniversiteit te Utrecht, en heeft een tweeledig doel. Ten eerste wil de Atlasprojectgroep gegevens en resultaten die van groot maatschappelijk belang zijn - en die anders niet in kartografische vorm zouden worden gepubliceerd - in de vorm van atlassen onder de aan- dacht brengen van zoveel mogelijk geinteresseerden en belanghebbendenDit zijn niet alleen de uitvoerende Organen in de beleidssector, maar ook bijvoorbeeld personen en actiegroepen die inspraak in Streek- en be- stemmingsplannen willen bevorderen, verenigingen tot natuurbehoud etc Ten tweede wil de Atlasprojectgroep kartografie-studenten (hoofd- en bijvakkers) in staat stellen ervaring op te doen met theoretische en praktische Problemen die een rol speien bij de kaartvervaardiging in het algemeen en de atlaskartografie in het bijzonder. De kartografie-opleiding in Utrecht is vooral theoretisch gericht en er wordt te weinig aandacht besteed aan het praktische handwerk. Het Geografisch Instituut be- schikt niet over voldoende ruimte, apparatuur en mankracht om de kartografie-studenten vertrouwd te ma- ken met kartografische technieken en Processen. Terwijl de kartograaf later toch voortdurend te maken krijgt met allerlei technieken, Processen en apparatuur en samen zal moeten werken met gespecialiseerde technici als fotografen, drukkers, tekenaars e.d. Gm nu toch enige praktische ervaring op te doen, zullen bij de atlasprojecten de Studenten zoveel mogelijk alles zelf doen: tekenen, graveren, kopieeren, pellen, korrigeren en zo mogelijk het drukken. Ook de atlasredactie, het beheer van de financien, de aanschaf van materialen en de planning van het project behoren tot de taken van de deelnemende Studenten. Besloten werd om als eerste project te komen tot het samenstellen en doen uitgeven van een "Milieu-atlas van Zuid-Oost Utrecht' in samenwerking met het Kromme-Rijn-Project aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en de afdelingen kartografie, sociale geografie, fysische geografie en planologie van het Geografisch Insti tuut; deze afdelingen zullen de gegevens leveren voor de verschillende kaarten van de Milieu-atlas. Het pro ject wordt begeleid door drs. F. J. Ormeling (staflid van de afdeling Kartografie) en G. van Omme (werk- zaam op de tekenkamer van het Geografisch Instituut). In het kader van een proefproject werd door de deelnemers aan het Atlasproject deze vegetatie-kaart van het Kromme-Rijngebied (met als titel "overzicht van de begroeii'ng") vervaardigd, die opgenomen zal wor den in het eindrapport van het Kromme Rijn Project dat binnenkort verschijnt. Voor dit proefproject werd uitgegaan van een schetskaart van de vegetatie in het gebied die was samengesteld door de medewerkers aan het Kromme Rijn Project. Bij het vaststellen van de kleuren en tinten voor de vegetatie-eenheden is uitgegaan van het beginsel: hoe natter het milieu waaraan de vegetatie gebonden is, des te meer blauw is er aan de tint of kleur toegevoegd; bijv. zandgrasland(droog) is lichtgroen, komgrasland(nat) is blauwgroen weergegeven. Als ondergrond is gebruikt de Topografische Kaart van Nederland 1 50.000, die voor deze kaart echter is "uitgedund", d.w.z. een aantal minder belangrijke terreinelementen zijn door afdekken uit de negatieven verwijderd. Veel hulp kreeg de Atlasprojectgroep van het ITC te Enschede, waar o.a. de inbelichtingen zijn gedaan. De drukker was tenslotte de Ver.Grafische Industrie te Rijswijk (Z.H.). KB 36 11

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 13