Hl#)"*, groepschef kartografische tekenkamer voor publieke werken, amsterdam BERICHTEN COLLEGE-SERIE HISTORISCHE KARTOGRAFIE In de cursus 1974/75 zal op het Geografisch Insti- tuut van de Rijksuniversiteit Utrecht door Dr. G.G. Schilder een reeks Colleges over de Neder- landse bijdrage aan de schepping van het wereld- beeld gegeven worden: "De Nederlandse bijdrage aan de afbeelding van de wereld. De Nederlandse ontdekkings- en exploratiereizen in de Spiegel van de kartografie (16e t/m 18e eeuw)" Begonnen wordt met een overzicht van de ontwik- keling van het kaartbeeld over het tijdperk van de antieke beschaving tot de 16e eeuw. Het zwaarte- punt van deze inleiding zal op de verdeling van de wereld tussen de Portugezen en Spanjaarden lig— gen (contract van Tordesillas, 1494), met op de oostelijke hemisfeer het zoeken van de zeeweg der Portugezen naar Indie, de uitbreiding van de por- tugese macht in Z.O.-Azie en op de westelijke hemisfeer de kartering van de amerikaanse kusten in de 16e eeuw. Eind 16e eeuw beginnen ook de Nederlanders in het concert van de europese naties mee te speien. Allereerst in het zoeken naar een zeeweg naar Indie längs een noordelijke route. De geschiede- nis van de NO- en NW-Passage en in het bijzonder de nederlandse bijdrage (Barentsz, Van Heemskerck, Rijp, Hudson en May) zal worden behandeld. Na het falen van dit project volgden de Nederlanders de portugese route naar Indie. De eerste tochten on- der De Houtman en Van Neck zijn hiervan een voorbeeld. Maar ook andere routes werden be- proefd. De reis van Mahu en De Cordes door de Straat Magellan en de nederlandse wereldreizen onder Van Noort, Van Spilbergen en Le Maire dragen tot een nieuwe kennis aan het wereldbeeld bij. In de Colleges zal een aantal van de belangrijke nederlandse ontdekkingsreizen nader worden be licht. Zo b.v. de belangrijke exploratietochten van Quast en Tasman naar Japan in 1639, gevolgd door de Vries in 1643, met als hoogtepunt de ontdekking van de kusten van Australie door de nederlandse zeevaarders. De ontwikkeling en uitbreiding van het handelsge- bied van de V.O. C. zal nader in de kartografische Spiegel van de befaamde Van der Hem-atlas wor den getoond. Een geheel nieuw inzicht gebaseerd op recente uitgebreide bronnenstudies wordt ge- boden in een overzicht van de ontwikkeling van de navigatie van de V.O. C. schepen en de ontwikke ling en organisatie van het hydrografisch bureau van de V.O. C. in Amsterdam en Batavia. Maar ook de West was voor de nederlandse ont- dekkingsdrang belangrijk. De stichting van Nieuw Amsterdam en de ontwikkeling van het kaartbeeld onder de invloed van de nederlandse ontdekkingen zullen worden behandeld. De Nederlanders pro beerden ook in Z.Amerika vaste voet te krijgen. Terwijl dit in Brazilie niet van lange duur was, had men in Suriname meer succes. Dankzij de goed ontwikkelde praktijk van het landmetersbe- Bij de afdeling Landmeten en Kartografie van de Dienst der Publieke Werken kan worden geplaatst een groepschef kartografische tekenkamer, die zal worden belast met de leiding van de vervaardiging van de kaarten van Amsterdam schaal 1 1000. Gedacht wordt aan iemand die in het bezit is van het diploma landmeetkundig tekenaar van de NLF en een ruime kartografische belangstelling heeft. Salaris, afhankelijk van leeftijd en opleiding, tot 72.462,- per maand, vermeerderd met een toeslag van 745,- per maand. Vakantieuitkering 7,5 procent. Een psychologisch onderzoek vormt een deel van de selectie. Inlichtingen omtrent deze functie te verkrijgen bij het hoofd van de afdeling Landmeten en Kartografie, ir. P. J. Bakker, telefoon (020) 596.2656. dienst der publieke werken amsterdam Sollicitaties in te zenden bij de waarnemend directeur van de Dienst der Gemeentelijke Personeelsvoorziening, Jan Luijkenstraat 94, Amsterdam (Oud-Zuid), onder no. B 289.7 2 KB 36

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 4