groepschef kartografische tekenkamer voor publieke werken, amsterdam woners. Zo zijn in de hele atlas van elke vier kaarten er drie thematisch (128 in totaal, tegen 28 in de 50e druk!). Meestal zijn dat monothematische kaarten, die kon- sekwent naast de fysische hoofdkaart werden ge- plaatst, zodat ze gelijktijdig gebruikt kunnen wor den. Door het weglaten van de kaders om de thema tische kaarten en het toepassen van eilandkaartjes kon hierbij een grote ruimtewinst geboekt worden en veel thema's apart behandeld worden. Niet alle gebieden werden echter thematisch behandeld en daardoor bleef bijv. Alaska met zijn rijke olievoor- raden afwezig op de kaartjes van de V.S. Er werd een staridaardkollektie Symbolen ontworpen en een fris kleurenpalet, waardoor deze atlas tot een duidelijke eenheid uitgroeide. Ook buiten de school zal de Kleine Bosatlas zeker gebruikt wor den, zij het dat ouderen wellicht wat moeite zullen hebben met de bijzonder kleine legendateksten. De samenstellers en drukker van deze atlas verdienen alle lof voor de duidelijke uitbeelding der onderwer- pen. A.V. DE MEULENHOFF ATLAS - DEKDE DRUK Dit najaar verscheen bij Meulenhoff Educatief te Amsterdam de derde druk van de Meulenhoff-atlas, die bij de eerste drukken onder de titel "Atlas voor de Mammoet" uitkwam. De atlas werd samenge- steld en vervaardigd door De Brug-Djambatan b.v. te 's-Gravenhage, onder redaktie van drs. P. Pronk, M. de Smit en drs. G.F. Willems. De kaarten wer den getekend door het Geographisches Institut Ed. Holzel te Wenen, waar de atlas ook werd gedrukt. Wat het eerste opvalt aan deze atlas is de grote rijkdom aan informatie, zowel op de fysische kaar ten als op de ernaast geplaatste thematische kaar ten, die ongeveer de helft van het totale aantal kaar ten uitmaken. Die thematische kaarten zijn vaak polythematisch en geven dan niet alleen de begroeiihg en het bodem- gebruik, maar tevens de delfstoffen en de industrie- gebieden, met als achtergrond het relief. Sommige gegevens zijn bovendien kwantitatief aangegeven. Alles bij elkaar ontstaan dan kaarten waar wel veel informatie per gebiedje uit af te lezen valt, maar moeilijk e6n onderwerp uit op te nemen is. De ge- bruikte Symbolen zijn door de hele atlas uniform. De hoofdkaart van Nederland is nu gebaseerd op het bodemgebruik en bestaat uit drie deelkaarten. He iaas zijn de beide groene tinten voor de gebieden met grasland nogal krachtig van kleur en verdringen de blauwgroene bosgebiedjes. Plaatsen met meer dan tienduizend inwoners kregen een plattegrondj e en een schriftsoort naar gelang hun aantal inwoners. Naast deze hoofdkaart zijn er nog een groot aantal thematische kaarten van Nederland waarvan er ver- schillende nogal afwijken van de thematische kaar ten eiders in de atlas. De industriekaart is daar- van het sprekendste voorbeeld. Vooraan in de Meulenhoff atlas bevindt zieh een opmerkelijke "Inleiding tot kaartgebruik" met goede voorbeelden, waar menig kartograaf nog veel aan zou hebbenEiders treffen we ook een overzicht van de kaartprojekties aan. De Meulenhoff Atlas is een goed verzorgde atlas die zeer geschikt is als populair naslagwerk, maar die het jongere leerlin- gen niet gemakkelijk zal maken. A.V. Bij de afdeling Landmeten en Kartografie van de Dienst der Publieke Werken kan worden geplaatst een groepschef kartografische tekenkamer, die zal worden belast met de leiding van de vervaardiging van de kaarten van Amsterdam schaal 1 1000. Gedacht wordt aan iemand die in het bezit is van het diploma landmeetkundig tekenaar van de NLF en een ruime kartografische belangstelling heeft. Salaris, afhankelijk van leeftijd en opleiding, tot 72.462,- per maand. vermeerderd met een toeslag van 745,- per maand. Vakantieuitkering 7,5 procent. Een psychologisch onderzoek vormt een deel van de selectie. Inlichtingen omtrent deze funetie te verkrijgen bij het hoofd van de afdeling Landmeten en Kartografie, ir. P. J. Bakker, telefoon (020) 596.2656. dienst der publieke werken amsterdam Sollicitaties in te zenden bij de waarnemend directeur van de Dienst der Gemeentelijke Personeelsvoorziening, Jan Luijkenstraat 94 Amsterdam (Oud-Zuid), onder no. C 387 8 KB 37

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 10