pas opgerichte Geografisch Instituut van de Harvard Universiteit. Raisz vervulde deze funktie tot 1950, het jaar waarin het Geografisch Instituut weer werd opgeheven. Zijn jaren te Harvard waren bijzonder vrucht- baar. Hij schreef er zijn General Cartography - de eerste zowel als de tweede druk (1948) - tekende er hon- derden kaarten, waaronder talrijke "landform maps", schreef er talrijke artikelen en maakte er tenslotte 2 atlassen. De periode nä Harvard tot zijn overlijden in 1968 werkte Raisz thuis in zijn "Workshop" aan al lerlei studies en opdrachten, terwijl hij daarnaast leeropdrachten vervulde aan de universiteiten van bijv. Virginia, Florida en Brits Columbia. Zoals opgemerkt beschikte Raisz over een exceptionele kombinatie van talenten en vaardigheden. Enerzijds had hij door zijn opleiding te Budapest een goede mathematische ondergrond. Anderzijds beschikte hij over een vaardige tekenhand en een grote talenkennis, die hem in staat Steide de ontwikkeling van de kartografie in de Europese literatuur te volgen. Tenslotte had hij als bijprodukt van zijn Studie in de geologie de nodige kennis in de geografie en geomorfologie vergaard, welke hij op zijn vele reizen - mogelijk gemaakt door een lichte onderwijstaak bij Harvard - voortdurend uitbreidde. De aktiviteiten van Raisz hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de ontwikkeling van de kartografie in Amerika. Behalve door zijn boek en zijn talrijke kaarten hielp hij hieraan mee door de oprichting van een Kartografische Sectie", waarvan hij zeven jaar voorzitter was, als onderdeel van de Association of Ame rican Geographers. Met veel toewijding heeft hij steeds geijverd voor het gebruik van verantwoorde kaarten in het onderwijs. Hij ontwierp nieuwe kaartprojekties en was steeds in de weer de kartografische uitdruk- kingsvormen te verbeteren. Deze pogingen resulteerden o.a. in de kreatie van het type morfografische kaart informeei "landform map" genoemd, een type dat onverbrekelijk met de naam Raisz is verbonden en waar- voor hij alleen al een plaats in de geschiedenis der kartografie verdiend. Bij de konstruktie van zijn "land form maps" ging Raisz, voortbouwend op de Physiographic Diagrams die de geomorfoloog A.K. Lobeck in de jaren '30 maakte, uit van de overweging dat kaarten met hoogtelijnen en bergschaduwing voor ongeoefen- de kaartgebruikers te moeilijk zijn. Om dit bezwaar te ondervangen trachtte hij in zijn "landform maps" op realistische wijze de belangrijkste elementen van het landschap, waaronder relief en vegetatie - op pictora- le wijze weer te geven. Knap geomorfoloog en vaardig tekenaar als hij was, slaagde hij er in aan de hand van topografisehe kaarten en luchtfoto's de terreinvormen natuurgetrouw in te tekenen. Het unieke karakter van dit nieuwe kaartgenre, dat iedereen aansprak werd goed aangevoeld door regeringsinstanties, uitgevers en onderwijsdeskundigen die veelvuldig van Raisz' diensten gebruik maakten. In de Tweede wereldoorlog maakte hij in opdracht van militaire instanties een serie "landform maps" van gevechtsterreinen. In recente tijd vervaardigde hij nog een nieuwe "landform map" van de Verenigde Staten t.b.v. de in 1971 versehenen Nationale Atlas. Als mens was Raisz een bescheiden, innemende man, "a nice person", zeggen de Amerikanen. Hoewel hij de reputatie had in het persoonlijk kontakt met oudere Studenten een stimulerend docent te zijn, was hij voor een groter gehoor door zijn zachte stem en zijn zware Hongaarse accent moeilijk te verstaan, hetgeen mij o.a. bleek in 1949 op het IGU-Congres te Lissabon, waar Raisz voor een internationaal auditorium zijn landform maps toelichtte. Hij placht echter dit mankement te kompenseren door zijn klassikaal betoog al tekenend op te luisteren op dezelfde kunstige wijze als hij zijn artikelen illustreerde. Met Erwin Raisz ging een talentvol mens heen. Wat de doorsnee kartograaf aan kreativiteit opbrengt gaat dikwijls niet uit boven inventiviteit. Zonder twijfel gaf Raisz aan het begrip kreativiteit zijn juiste dimensies. KB 37 11

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 13