Conclusies De voornaamste punten uit het voorgaande kunnen als volgt worden samengevat: a. De belangrijkste eigenschap van de TMK is haar buitengewoon gedetailleerde en volledige weergave van het bodemgebruik en bodembegroeiing. Daardoor beschikt Nederland thans over een complete grafische inventarisatie van het landschap uit de jaren 1840-1860. Dit aspekt is voor talrijke takken van wetenschap en techniek ook in de tegenwoordige tijd van veel belang. b. Ondanks haar fraaie gravure is de kaart moeilijk leesbaar doordat ze slechts in een kleur kon worden ge- drukt, maar vooral vanwege het feit dat de TMK eigenlijk is opgenomen als een kaart op de schaal 1 25.000, welke uit financiele overwegingen verkleind werd uitgegeven. Om de bijzonderheden van de kaart goed te kunnen beoordelen moet men een vergrootglas gebruiken en de tekenverklaring zorgvuldig raadplegen c. De grafische nauwkeurigheid laat naar hedendaagse begrippen te wensen over. d. De wetenschappelijke waarde van de Meetkunstige Beschrijving is omgekeerd evenredig met haar omvang. Tot slot wil ik diegenen onder de lezers van dit tijdschrift die de moed hebben opgebracht mij tot hier te vol- gen danken voor hun doorzettingsvermogen en aandacht. Literatuur 1. Commissie Heruitgave Topographische en Mili- taire Kaart.Heruitgave van de eerste editie van de "Topographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden". Geografisch tijdschrift 1973, blz. 383-388 2. Commissie Topographische Kaart - Rapport we- gens de vervaardiging mitsgaders ontwerp ter uitvoering eener Algemeene Topographische Kaart der Nederlanden, bruikbaar voor alle Diensten, 's-Gravenhage, 1822. Manuscript in 9 delen; bibliotheek Topografische Dienst, Delft. 3. S.J. Fockema Andrae en B. van 't Hoff - Ge- schiedenis der Kartografie van Nederland van den Romeinschen tijd tot het midden der 19de eeuw. 's-Gravenhage, 1947. 4. N.D. Haasbroek - Investigation of the accuracy of Krayenhoff's triangulation (1802-1811) in Belgium, the Netherlands and a part of Western Germany. Delft, 1972. 5. C. Koeman - Handleiding voor de Studie van de topografische kaarten van Nederland, 1750- 1850, Groningen, 1963. 6. C.R.T.Krayenhoff - Pr§cis historique des Operations geoddsiques et astronomiques, faites en Hollande, pour servir de base a la topogra- phie de eet fetat, La Haye, 1815. 7. J.A. van der Linden - Topographische en Mili taire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden. Bussum, 1973. 8. R.O. van Manen en Ch.M. Schols - Over het berekenen van de coördinaten der getrianguleer- de punten voor de topographische- en rivier- kaarten. Tijdschrift Kon. Inst, van Ingenieurs, 1881. Aanbieding van de TMK aan de koningin. 9. H.F. van Riel - Topographische kaart en Rijks- driehoekmeting. Tijdschrift Kad. en Landmeet- kunde, 1925. 10. P.J.Toussaint - Projectie van Bonne, Inge- nieursscriptie. Bibliotheek Laboratorium voor Geodesie, Delft, 1956. 11. Topographisch Bureau- Meetkunstige Beschrij ving van het Koningrijk der Nederlanden, bevat- tende de getallenwaarden, gebruikt bij de za- menstelling van de Topographische en Militaire Kaart van het Rijk. 's-Gravenhage, 1861. 20 KB 37

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 22