BIJ HET AFSCHEID VAN KAARTBULLETIN Na dertien jaar lang onregelmatig te zijn versehenen ligt hier het zevenendertigste en tevens laatste nummer van Kaartbulletin voor U. Maar dat wil nog niet zeggen dat hiermee tevens van de vertrouwde Kaartbulletin - informatie afscheid moet worden genomen. Vanaf januari 1975 zal namelijk een geheel nieuw Kartografisch Tijdschrift gaan verschijnen onder een nieuwe naam en met een uitgebreide redaktie. Bij de opheffing van de Kartografische Sectie van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, gaan de bei de tijdschriften Kartografie en Kaartbulletin verdwijnen. Kartografie was een overdruk uit het Geografisch Tijdschrift van het K.N.A.G. De Sectie profiteerde daarbij van het zetwerk door het Geografische Tijdschrift. De nieuw op te richten vereniging van Kartografen kan zieh helaas niet veroorloven om beide tijdschriften naast elkaar voort te zetten. Dat zou een onverantwoorde en te kostbare luxe zijn. Daarom is overeengeko- men om een tijdschrift uit te geven in de plaats van beide bestaande bladen. De redaktieleden van de twee tijdschriften zijn sinds begin van dit jaar in gesprek over de konsekwenties van een samengaan en hopen vol- gend jaar hier de schouders onder te zetten, geholpen door het nieuwe redaktielid drs. A.H. Sijmons. Het nieuwe Kartografisch Tijdschrift zal het formaat van Kaartbulletin krijgen en gestreefd zal worden zowel de rubrieken als de sfeer van fen Kartografie fen Kaartbulletin zoveel mogelijk te behouden. Bij de opheffing van Kaartbulletin past wel een körte terugblik. Na het voortvarende begin van 1961 van J.E. Romein om een wat effektiever kommunikatie tussen nederlandse kartografen van de grond te laten kö rnen, werd in 1964 aan de tegenwoordige redaktieleden gevraagd om op deze weg voort te gaan. De eerste nummers waren niet meer dan een bundeltje gestencilde blaadjes dat op "onregelmatige tijd" ging verschij nen. Later werden deze blaadjes gebundeld in een blauwgrijs omslag. Het type- en stencilwerk werd in de vrije tijd tegen vergoeding verzorgd door medewerkers van de Rijksplanologische Dienst. Nummer 18, het ruim geillustreerde jubileumnummer, was de laatste van deze groep Kaartbulletins. Met nummer 19 begon de oranjekleurige serie, voorzien van een kartografisch tekenaar op het omslag. Lay-out en indeling kregen een vaste vorm en het type- en drukwerk werd tot op heden door de haagse druk- kerij Roeland verzorgd. Dankzij de medewerking van enkele bedrijven en diensten, zoals Falkplan C.I.B., de V.G.I. en diverse leden, in de vorm van subsidies en praktische hulp, kon deze fraaie uitvoering steeds gehandhaafd worden. Van deze oranje serie treft U in dit nummer een volledige inhoudsopgave aan. De in- houd van de eerste nummers vindt U in Kaartbulletin 18. Uit de talrijke reakties is ons gebleken dat Kaartbulletin een intensief gelezen blad is. Hier staat tegenover dat het moeilijk blijkt te zijn om nieuwe schrijvers te vinden. Vooral onder de praktische kartografen schijnt de weerstand om te schrijven groot te zijn. ledere opgeschreven ervaring of mededeiing kan van belang zijn voor anderen! Enkele begonnen rubrieken konden wij niet voldoende tot ontwikkeling brengen. Zo hoopten wij ook eens een wat lichtere rubriek te starten met aardige voorvallen in ons kartografische wereldje. Kaartvoorbeelden in de rubriek "Zo kan het ook" werden onvoldoende ingezonden. Dan ligt er o.a. nog een wens voor meer his- torisch-kartografische artikelen Wij bevinden ons thans in het tijdperk der automatisering, dat een nüchtere en kritische begeleiding noodza- kelijk maakt. We weten nu wel hbe kaarten technisch en visueel vervaardigd moeten worden, maar nu ont- staat het probleem wht er afgebeeld moet worden. Kaartbulletin is hier nog niet aan toe gekomen; in het nieuwe tijdschrift zullen wij trachten U ook van deze ontwikkelingen op de hoogte te houden. De nieuwe re daktie rekent daarbij op al die collegaas die hen daarbij kunnen helpen. De redaktie. KB 37 3

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 5