ITC-NIEUWS 1. Samenwerking Delft-Enschede-Utrecht In vorige Kaartbulletins werd gewag gemaakt van een beginnende samenwerking tussen de kartogra- fische afdelingen van het ITC en van het Geografisch Instituut te Utrecht. In de afgelopen zomer werden besprekingen gevoerd met het doel deze samenwer king, waartoe ook de kartografen van het Laborato rium voor Geodesie te Delft zijn uitgenodigd, te in- stitutionaliseren. Vastgesteld kon worden dat de werkzaamheden der 3 instellingen elkaar gedeelte-1 lijk overlappen, gedeeltelijk elkaar ook aanvullen. Daarom wordt thans gezocht naar een samenwer- kingsverband waarbij door het uitwisselen van in ver- sehillende richtingen gespecialiseerde stafleden en het toegang verlenen tot elkaars instrumentarium, onderwijs en onderzoek bij elk der deelnemende partners verbreed en misschien verdiept kan wor den. Als voorlopig resultaat van het overleg is een samenwerkingsnota opgesteld die nader wordt be- studeerd. 2. Cartography courses. Zoals eerder werd gemeld werd dit jaar een begin gemaakt met de C2-cursus in de kartografie, waar- voor het studieprogramma inmiddels door de Do- centenraad van het ITC is goedgekeurd. In 1976 zal worden gestart met de eerste Cl-cursus, die de kandidaten opleidt voor een ITC-Msc-graad. Daar- mede zal dan het bij de oprichting van de Kartogra- fische Afdeling geplande cursussenpakket zijn afge- sloten Zoals bekend zijn de C2- en Cl-cursussen bestemd voor Studenten met een universitaire graad (BSc, kandidaatsexamen of vergelijkbare graad) in de geo- grafie, geodesie of in een verwante discipline. In het begin van dit jaar werd ter voorkoming van mis- verstanden de "eindrang" van de C3-cursus, tot dus- ver betiteld als "engineer" veranderd in "technolo gist". De C4-cursus leidt als voorheen op tot "tech- nician". De cursussen die thans worden gegeven wor den gevolgd door 25 Studenten waarvan er 4 deelnemen aan de C2-cursus, 10 aan de C3- en 11 aan de C4- cursus. 3. ITC-excursies. In September j.l. brachten 25 Studenten in de karto grafie o.l.v. de heren Brown en Kruyne, beide ITC-stafleden, een studiebezoek aan Schotland. Er werd een gevarieerd programma afgewerkt waarin uiteenlopende aspekten van de kartografie aan de orde kwamen. Bezocht werden 1. de bekende kaar- ten- en atlassenuitgeverij Bartholomew in Edinburgh, 2. de Sectie Computer Mapping van de Universiteit van Edinburgh, 3. Ferranti Ltd, fabrikant van auto matisch tekeninstrumentarium, 4. de Kartografische Afdeling van de Universiteit van Glasgow, bekend om haar voortreffelijke opleiding, 5. de Kartografische Afdeling van de Schotse New Town Development en 6. de Tullis Rüssel papierfabriek, een van de groot- ste van het Verenigd Koninkrijk, bekend als produ- cent van kwaliteitspapier voor kaartendruk. 4. Seminarium Kartografie t.b.v. Ruimtelijke Or- dening. Van 12 - 15 mei 1975, zal op het ITC, Enschede een seminarium plaats vinden over het onderwerp kartografie t.b.v. de ruimtelijke ordening. Uit- gaande van de Stelling dat topografische en thema tische kaarten voor pianologen onmisbare instru- menten zijn, beoogt dit seminarium een interna tionale gedachtenwisseling tussen kartografen en hen betrokken bij de ruimtelijke ordening over werkmethoden, kartografische uitdrukkingswijzen en theoretische en praktische Problemen bij de han ter ing van terminologie en statistisch materiaal. De bijeenkomst is voortgekomen uit een initiatief van de z.g. Senior Officals van de Europese Con- ferentie van Ministers voor Ruimtelijke Ordening. Zij is bedoeld als een eerste gedachtenwisseling van deze aard. Het seminarium wordt technisch voorbereid door Drs. E.S.Bos (ITC), Ir. C.A. van Kampen (Rijks- planologische Dienst) en ondergetekende. Het pro gramma zal de volgende onderwerpen omvatten: 1Cartography in Regional Planning, 2Informa tion Sources for Regional Planning, 3. Cartogra- phic representation of Information en 4. The role of Automation in Regional Planning. Voor deelne- ming aan dit seminarium zullen door de Pianolo gische Diensten in de participerende landen in to taal 60 - 70 experts worden uitgenodigd. Prof. F.J.Ormeling DE KLEINE BOSATLAS - 55e DRUK Begin 1974 verscheen bij Wolters-Noordhoff in Groningen de 55e druk van de Kleine Bosatlas, on- der redaktie van prof. dr. F.J.Ormeling. In de pers werd daaraan nogal wat aandacht besteed om- dat een der vele vernieuwingen van deze atlas be- trekking had op de spelling van de nederlandse aardrijkskundige namen. In de atlas werd de schrijf- wijze gevolgd die min of meer overeenkomt met de denkbeeiden van de nederlandse woordenlijstcom- missie en waarvoor voorstellen bij het Min. van O. en W. werden ingediend. Er werd verondersteld dat daarvoor nog dit jaar een officieel besluit zou komen. Dat besluit kwam niet en nu heeft de uitge- ver besloten om binnenkort met een gewijzigde ver- sie van deze atlas te komen, waarin de "oude" spel ling weer wordt gebruikt. In de 55e druk zien we nu namen als Herenveen, Leldsendam, Benedenmerwede, Eekst, Tessel, enz. Dit doet wel even vreemd aan, maar is even konsekwent als: Herenstraat, Leidseplein, Haagse- weg enz., namen die in onze Steden al lang ver- trouwd zijn. Het is jammer dat deze poging tot ver- eenvoudiging van de schrijfwijze der aardrijkskun dige namen (nog) geen gunstig onthaal vindt. Deze spellingsvernieuwing was slechts een deel van de enorme verandering die de Kleine Bosatlas in enkele jaren heeft doorgemaakt: Zo zijn de bekende provinciekaarten met grondsoorten vervangen door drie dubbelkaarten van noord-, midden- en zuidne- derland met bodemgebruikskleuren. De grotere plaatsen zijn aangegeven met een plattegrondje, waarin een symbool voorkomt voor het aantal in- KB 37 7

Kaartbulletin | 1974 | | pagina 9