Ook hier te lande buigen zieh dagelijks enige honderden beoefe- naren der cartografie over hun lessenaren en tekentafels. En of zij nu bezig zijn aan de vervaardiging van stadsplans of geo logische kaarten, wandkaarten voor Scholen, topografische kaarten, autokaarten of toeristenkaarten, zij ontmoeten vraag- punten van gelijke aard en orde. Welke dit zijn, is u allen bekend. Het zijn bij voorbeeld vragen met betrekking tot de kaartprojectie, de generalisatie en ver- vorming der topografische gegevens, weergeving van de ter- reingesteldheid en de begroeiing.de belettering, de spelling van aardrijkskundige namen, vragen van kleur, van techniek, van documentatie. Gij allen weet tevens hoe vele cartografische be- zigheden, behalve geografische kennis in brede zin, een grafisch kunnen en esthetisch begrip vereisen, Zelfs bij vluchtige ken- nisneming blijken de antwoorden op zulke vragen - bij de ene meer dan bij de andere - van wezenlijke betekenis voor alle cartografische activiteit. In het buitenland Zwitserland, Duitsland, Zweden, U.S.A) zijn deze en andere, verwante vragen onderwerp van gesprek in tijdschriften en cartografische verenigingen. Als gevolg me - de van de ontwikkeling der cartografische technieken is deze discussie met name bij onze oostelijke buren de laatste jaren zeer levendig. In Nederland vindt, voor zover mij bekend, geen systematische bestudering van deze onderwerpen plaatsZo dit wel het geval mocht zijn, vinden wij er althans geen neerslag van in de tijd schriften. Voorts ontbreekt, naar het mij wil voorkomen, de mogelijkheid tot algemene en regelmatige uitwisseling van me - ningen en ervaringen De in ons land bestaande cartografische instellingen hebben veelal elk haar eigen arbeidsterrein, en de beoefenaren der cartografie hebben weinig - ik meen: te weinig - contact. Men kent elkaar veelal nauwelijks of in het geheel niet en komt dikwijls slechts bij toeval met elkanders werk in aanrakingDoor velen wordt dit als een gemis ervaren. De initiatiefnemers van deze bijeenkomst stellen u voor, een blijvende organisatie te zoeken, waardoor het mogelijk zal zijn in dit gemis te voorzien. Zij stellen u voor over te gaan tot vorming van een vereniging voor cartografie binnen hetKonink- lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Zoals uit over leg met het bestuur van dit genootschap is gebleken, bestaat niet alleen de bereidheid de cartografen te verwelkomen, doch tevens zal via een wijziging in de Statuten van het genootschap 5

Kartografie | 1958 | | pagina 11