Met een heel enkel woord leidde Dr.Ormeling vervolgens de spreker Prof. Schermerhorn in: er zijn, dames en heren, vele meningsverschillen lassen cartografen bekend, maar over den ding kunnen wij het, naar ik meen, wel allen eens zijn - de wetenschap, dat de geödeten, zeker in deze tijd, de basis ver- vaardigen voor alle kaarten. V oor ons was het derhalve van het begin af aan duidelijk dat op deze eerste bijeenkomst een geo- deet het woord zou voeren. Professor Schermerhorn, in u hebben wij een spreker gevonden, die een buitengewone geodetische en fotogrammetrische kennis paart aan een zeer grote voortvarendheid. In de jaren '30 hebt u deze eigenschappen geconcentreerd op Nederland, met het ge- volg dat de toen nieuwe fotogrammetrie hier in betrekkelijk körte tijd een breed veld van toepassing vond. In het laatste decennium hebt gij, overtuigd als u bent van het feit dat aan een economische opgang een goede kartering ten grondslag moet liggen, u gewend tot de zogenaamde onderont- wikkelde gebieden. Wij hebben grote bewondering voor uw werk, en het is mij een bijzondere eer u hierbij het woord te verlenen De stand van de kartografie in de onderontwikkelde gebieden /(i ßjs-- Äu Prof. dr. ir. W Schermerhorn Het is vrij waarschijnlijk, dat de initiatiefnemers voor deze bijeenkomst op de gedachte zijn gekomen mij een inleiding te vragen over de stand van de kartografie in de onderontwikkelde gebieden naar aanleiding van de reis, die ik deze zomer en herfst gedurende drie maanden door Australie en de zuidrand van Azie heb gemaakt. Immers, op zulk een reis komt men heel wat z.g. onderontwikkelde gebieden tegen. Men kan zieh intussen verdiepen in de vraag, wat wij daaronder hebben te verstaan. In een tijdschriftartikel, dat binnenkort verschijnt, heb ik mij nader rekenschap gegeven van deze vraag, Het resul- taat van die beschouwing was, dat ik als een onderontwikkeld Ä)i V i

Kartografie | 1958 | | pagina 14