Ilands -Indie, die in menig opzicht uitstak boven hetgeen op we- tenschappelijk vakgebied in het moederland werd gqpresteerd Namen als Van Valkenburg en Pannekoek vinden geen parallel bij de Nederlandse Topografische Dienst, Ik heb de indruk, dat de situatiemet betrekking tot India en.het moederland in dit. op zicht niet anders is. De Survey of India was voor de oorlog een dienst van bijzonder hoog gehalte, die geödeten en topografen van het zuiverste water heeft voortgebracht, Zowel gedurende de eerste wereldoorlog, als in het bijzonder gedurende de twee- de, heeft de Survey of India haar activiteit dan ook uitgebreid tot ver buiten het eigen land, en bestreek b,v. ook grote delen van het Midden-Oosten, Daartegenover Staat dat in landen als Perzie, en ook in Irak, de topografische diensten bijzonder zwak waren: om slechts een voorbeeld te noemen zij hier ver meld, dat het niveau waarop het Survey Dept, in Irak Engels personeel rearuteerde, ook voor leidende functies, niet veel hoger reikte, wat technische kennis en ontwikkeling betreff, dan dat van een goede onderofficier in de voormalige Survey of India, Het gevolg van dit verschil is, dat men in de voormalige Britse en Nederlandse kolonien befchikt over een systeem van topo grafische kaarten die de belangrijkste gebieden volledig dekken; in de Britse gebieden op de schaal 1 inch per mijl, en in het vroegere Nederlands-Indie op 1:50,000; terwijl voor weinig be- volkte gebieden vaak toch kaarten op kleinere schaal vervaar- digd werden, Bij de productie van al deze kaarten is slechts een beperkt ge- bruik van de luchtfoto gemaakt. In Nederlands-Indie geschiedde dit intussen al eerder systematisch dan in de Engelse kolonien, Bereids in het begin der dertiger jaren is vooral door de acti viteit van Kapt, Kint een systematische vervaardiging van topo grafische kaarten met behulp van luchtopnamen begonnen, Hier zij verwezen naar het jaarverslag van de Topografische Dienst van 1935, blz, 17 - 20, Indien men nu vraagt naar de toestand in deze nieuwe staten na he.t verkrijgen van hun onafhankelijkheid, en het vertrek van de Europese leiding uit deze diensten, dan spreekt het vanzelf dat de pr oductiviteit en ook de mogelijkheden in de ver schillende kartografischetdiensten ver zijn teruggezakt, Hierbij blijkt ech ter nog wel een voor Indonesie, en misschien zelfs voor Neder- land, pijnlijk verschil aanwezig tussen de erfenis in Djakarta en hetgeen de Engelsen als Survey of India achferlieten, Niet alleen ziet men in de geodetische afdeling van de Survey of India 10

Kartografie | 1958 | | pagina 16