of India te Rangoon getransformeerd in het Survey Dept. of Burmao In 195,4 werd in Birma een afzonderlijk Aerial Survey Dept, gevormd, aanvankelijk ressorterende onder het departe- ment van Planning and Land Nationalization, Toen de beide lei dende figuren van de luchtkarteringsdienst bij de Ierse vlieg- ramp van de KLM om het leven kwamen, heeft men in 1955 het Aerial Survey Dept. verenigd met en onder de leiding gesteld van de directie van Planning en Land Nationalization. In deze wordingsgeschiedenis is waarschijnlijk wel de reden te vinden waarom men bij de luchtkartering ook de fotointerpretatie voor geologie, bosbouw en bodemkunde ondergebracht heeft. De vierde erfgenaam van de Survey of India vond ik, zoals be- grijpelijk, in Ceylon, in een dienst die ook nog geheel het En gelse Stempel laat zien. Alleen reeds de Survey-school van de ze dienst in Diathalawa met een honderd leerlingen, in een won- derschone, verrukkelijke tuin, toonde mij de ernst waarmede men ook hier het karteringsprobleem van het land benadert. Ik maakte hierboven enkele opmerkingen over de organisatie van de vier erfgenamen van de Survey of India. Van de karto- grafische diensten in voormalige koloniale gebieden zijn deze vier stellig de beste. In Syrie en de Philippijnen bij voorbeeld heeft het koloniaal regime wel zelf topografische kaarten ge- maakt - zij het in Syrie slechts van de grensgebieden - doch van een voortzetting van een regulier werkende topografische dienst waarin het inheemse element een belangrijke functie vervulde, is in deze landen beslist geen sprake. In de Philip pijnen heeft de Amerikaanse Army Map Service de topografi sche kaarten vervaardigd. Het Bureau of Lands, meer inheems van bezetting, heeft wel in naam de verantwoordelijkheid voor de topografische kaart, maar rieht zijn eigen activiteit vrijwel geheel op kadastrale metingen. In zelfstandige staten als Thailand en Iran bestond al lang een militair-topografische dienst. De produetiviteit van deze insti- tuten was echter tot voor kort bijzonder gering, en is nog niet erg belangrijk. De situatie is hier thans bezig aanmerkelijk te verbeteren door de invoering van de fotogrammetrie. In beide landen gebeurt dit, evenals eiders in Azie, voornamelijk door middel van aannemingscontracten met buitenlandse karterings- maatschappijen. Afzonderlijke vermelding verdient Australie. De verantwoorde- lijkheid voor de topografische kaart van 2 inch to the mile, ge- tekend 1 25. 000, ligt geheel bij het Dept. of Lands van de ver-

Kartografie | 1958 | | pagina 18