schillende staten. Deze instellingen zijn ook belast met alle karteringswerkzaamheden i.v.m. uitgifte en beheer van staats- domeinen, en hebben zieh bovendien sinds de oorlog ontwikkeld tot kartografische diensten ten behoeve van alle mogelijke tech nische werken. In Nederlandse begrippen vertaald, betekent dit das de vereniging in den dienst van het grootste gedeelte van de Topografische Dienst - immers alles behalve de 1 200.000 en kleiner - de gehele Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en dat gedeelte van het Kadaster dat zieh bezig houdt met de Domeingronden. En dit laatste betekent natuurlijk in Australie wel heel wat meer dan in Nederland. Hiernevens bestaat het Military Survey Dept. belast met de samenstelling van kaarten op kleinere schaal, 1 100. 000 en kleiner. Deze taak deelt het evenwel met de Federal Mapping Service, die in het bijzonder de kartografie verzorgt van Australisch Nieuw-Guinea en de z.g. Northern Territory, het gebied dat rechtstreeks onder het Federale Bestaar Staat. Aan het andere uiterste van mijn reislijn liggen Egypte, Turkije en Iran. In Egypte heeft men in de eerste plaats de Survey of Egypt,de oudere civiele dienst die zieh in hoofdzaak bezig houdt met kadastrale metingen längs terrestrische weg, en waaraan weliswaar Dr.Wassef als uiterstbekwaam theoretisch fotogram- meter verbonden is, doch waar op fotogrammetrisch terrein weinig anders dan experimenteel werk verricht wordt. De foto- grammetrie immers is hier vrijwel geheel in handen van de militaire topografische dienst, die groots is opgezet - aanvan- kelijk metAmerikaanse hulp - en die niet alleen over voldoende apparatuur beschikt, doch ook over een gebouw, zo onbegrijpe- lijk mooi dat de leiding telkens de vrees heeft dat het haar door de generale staf voor eigen huisvesting afhandig zal worden ge- maakt. De KLM heeft in opdracht van deze dienst verreweg het grootste deel van het land gefotografeerd en hiermee een prach tig stak werk geleverd. Van eigenlijke kartografische produetie zal evenwel niet veel terecht komen zolang men het vraagstuk van de aerotriangulatie niet beter beheerst; want terrestrische paspuntsbepaling schijnt tot heden nog het tempo van de kar tering aan te geven. Volledig anders is de situatie in Turkije. Ook hier een militaire topografische dienst, doch - zoals reeds gezegd - met een lan ge traditie en een heel goede organisatie.Ook hier terrestrische bepaling van alle nodige paspunten in de opnemingen 1 30. 000 maar door een dergelijk groot aantal veldwerkers dat men hier veertien stereoplanigrafen aan het werk kan houden. Dit insti- 13

Kartografie | 1958 | | pagina 19