tuut heeft zoveel te zeggen dat, toen enige jaren g<sleden hei Mmisterie van Openbare Werken zieh voorstelde t, b.v. de we- genbouw een eigen karteringsdienst te beginnen, dit verhinderd werd door de Topografische Dienst, die thans dus ook de kaar- ten voor wegenbouw maakt. Met haar negen eigen vliegtuigen is deze dienst volledig in Staat aan de gehele vraag te voldoen.Een uitzondering vormt alleen de dienst van het kadaster.die natuur- lijk in Turkije al geruime tijd bestond, maar enige jaren gele- den een fotogrammetrische afdeling is begonnen, welke nog niet erg rijp schijnt te zijn. Ook hier werd de stereoplanigraaf ge- bruikt, onder leiding van ex-of£icieren van de Topografische Dienst. Ik kreeg niet de indruk dat er voor het overxge nauwe samenwerking tussen beide diensten bestaat. Als laatste land Perzie, waar de beginselen van de organisatie der ambtelijke kartering - zij het ook vooralsnog met een ge- brekkige verwerkelijking - het dichtst komen bij mijn persoon- lijke idealen in deze materie. Men heeft er enerzijds de mili- tair-topografische dienst die, zoals bekend, een bijzonder zwak organisme was en ook thans nog slechts aarzelend begint te bloeien. Deze dienst was vanouds belast met het geodetische werk, o.a. de driehoeksmeting, waaraan echter tot voor enkele jaren zeer weinig was gebeurd. Onder Mossadeq is toen een wet aangenomen tot inrichting van een nationale kartografische dienst. Dit National Cartographic Centre, zoals het in het En gels heet, heeft de verantwoordelijkheid gekregen voor alle ambtelijke kartografie van het land, de militaire inbegrepen. Het instituut wordt bestuurd door een raad waarvan de direc- teur van de militaire topografische dienst voorzitter is, en waarin alle diensten die met kartografie te maken hebben, ver- tegenwoordigd zijn. Het voert in de allereerste plaats al die werkzaamheden uit, die men hier in Nederland tot het domein van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat rekent, maar heeft bovendien aandeel aan de rijksdriehoeksmeting, verricht de primaire waterpassing, en arbeidt voorts aan de opbouw van een hydrografische dienst. Tot zover opmerkingen met betrekking tot de organisatie van kartering en kartografie in deze landen. Het is van betekenis hier enige kijk op te hebben, wil men de haidige situatie ver- staan en wil men kunnen begrijpen waarheen ongeveer de ont- wikkeling zieh rieht. Wanneer wij nu verder gaan bij de beantwoording van de vraag naar de actuele situatie der kartografie in dit deel van de wereld, hebben wij onder scheid te maken tussen ver schillende typen van kaarten: 14

Kartografie | 1958 | | pagina 20