1. de internationale kaart 1:1. 000. 000 en de hiermee ver- wante aeronautische kaarten op dezelfde schaal of 1 500 000. 2. de geografische kaarten op schalen kleiner dan 1:100.000, d. w. z. meestal in de buurt van 1 250. 000 of 1/4 inch to the mile. 3. topografische kaarten op schalen tussen 1 25.000 en 1 100.000. 4. kaarten voor technische doeleinden 5. kadastrale kaarten De publicatie van de Verenigde Naties "World Cartography", vol. 4 van 1954, geeft een beeld van de stand der Carte Interna tionale du Mohde au 1 1.000.000, waaruit blijkt dat in Zuid- en Zuidoost Azie, Birma en Australie de enige landen zijn waarvan deze kaartbladen slechts voor een gedeelte van het grondgebied bestaan. Het is intussen wel duidelijk, dat deze kaart in het algemeen voor een niet onaanzienlijk deel geba- seerd is op gegevens van oudere datum, en dat verschillende bladen vervaardigd zijn gedurende de tweede wereldoorlogBo- vendien valt op te merken dat, blijkens deze publicatie, een groot aantal ook niet gemaakt zijn door de betreffende nationale! diensten, doch dat in het bjjzonder de Amerikaanse Army Map Service en ook de Engelse Geographical Service of the General Staff belangrijke bijdragen voor de voltooiing van dit kaartwerk hebben geleverd. Genoemde publicatie bevat een volledige lijst van deyerschenen bladen onder vermelding vande diensten wel ke de kaarten hebben vervaardigd. Heiaas reikt deze informatie. slechts tot einde 1954 Met betrekking tot het type kaart van een kwart inch to the mile geldt, evenals voor de topografische kaarten van het derde type, dat militaire overwegingen en activiteiten de vervaardiging van deze kaartwerken zeer plegen te bevorderen Zo ziet men het opmerkelijke feit dat in alle gebieden waar zulks politiek moge- lijk is, Amerika zieh door middel van de Army Map Service nieuWe kaarten van velerlei Aziatische landen verschaft. Het spreekt natuurlijk van zelf dat Japan en de Philippinen, maar ook Thailand, Afghanistan en Iran in dit proces begrepen zijn Daarenboven berusten hetzij in Engelse, hetzij in Amer ikaanse archieven luchtfoto's op schalen tussen 1 20. 000 en 1 50 000 van Nieuw-Guinea,verreweg het grootste gedeelte vanIndonesie, Malakka, Birma, Pakistan en vermoedelijk nog wel meer en noordelijker En dat is meer dan een vermoeden Deze opnamen 15

Kartografie | 1958 | | pagina 21