dering ten goede zal optreden. Dit zal niet alleen mogelijk wor den door een groeiend inzicht bij de regeringen in de betekenis van goede topografische kaarten, maar ook als gevolg van ver- anderingen in de fotogrammetrische techniek, waarop ik hier- onder nog terugkom, Zoals gezegd, wil ik hierbij een uitzondering maken voor Tur- kije» dat reeds in 1935 aangevangen is met het gebruik van de fotogrammetrie ter vervaardiging van de kaart 1 25. 000 vol- gens een methode die ook vandaag nog gevolgd wordt, en waarin men derhalve geleidelijk aan grote ervaring heeft können ver- j werven. zonder hierin gehinderd te worden door oorlog of poli- tieke revoluties, zoals dit in vele andere landen het geval is geweest, Men herkent bij vergelijking dan ook onmiddellijk de grote voorsprong die Turkije heeft op bijv. een land als Austra- lie, dat pas na de tweede wereldoorlog met de fotogrammetrie is begonnen, en op een enigermate ruime sehaal pas in de jaren fassen 1950 en 1952. Toen had Turkije al gedurende vele jaren ervaring met het gebraik van de Zeiss stereoplanigraaf bij het maken van de kaart 1 25.000, In Ankara wordt thans aan veer- tien ster eoplanigraf en regelmatig geproduceerd, zodat men, wanneer zieh geenonvoorziene omstandigheden zullen voordoen, rekent in 1962 van geheel Turkije een moderne kaart 1 25,000 gereed te hebben, Dat men daarnaast ook nog een Santoni IV, een Wild Autograaf A5 entwee idem A8 gebruiktvoor wegenbouw en irrigatieprojecten, is in het geheel geen belemmer ing voor een ongestoorde voortgang van de vervaardiging der topogra fische kaart. In dit Stadium is nog geen enkel van de Aziatische of Australische landen, die eigeniijk pas sedert 1950 met de fotogrammetrie zijn begonnen. In al deze diensten wordt, ik zei het al, de aanmaak van de reguliere topografische kaart vrijwel geheel verwaarloosd, behalve in India en in mindere mate in Pakistan. Resumerend kan men dus zeggen, dat de situatie van de medium scale topografische kaart bijzonder weinig zonnig is Alvorens nu te treden in een beschouwing over de situatie der technische en kadastrale kaarten, is het onvermijdelijk eerst enige aandacht te schenken aan de invloed van de fotogramme trie, aangezien alleen van de fotogrammetrie uit de ontwikke- ling met betrekking tot de technische kartering te begrijpen is Van alle landen die ik bereisd heb, is Turkije het eerste ge weest dat de Europese fotogrammetrie in toepassing bracht door de aankoop van ster eoplanigraf en van Zeiss in 1935. Men is terzelfdertijd begonnen met de groothoek-opneming met be- 17

Kartografie | 1958 | | pagina 23