machines, Een dergelijke organisatie kweekt men echter niet in enkele jaren, Het is daarom geen wonder, dat er op het ogen- blik juist voor deze ontbrekende schakel in de serie kaarten namelijk die tussen 25 en 100,000 - en wel in het bijzonder de 1 50,000 of one inch to the mile - zulk een enorme behoefte be- staat aan een karteringsinstrument derde orde, In de laatste tijd nu is de Zeiss Stereotop bezig in dit gemis te voorzien. In de Survey of India heeft men dan ook een productie-eenheid sa- mengesteld uit drie Autografen A7, vnL ten behoeve van aero- triangulatie, zes idem A 8 voor karteringswerk op schalen 1 25,000 en groter, benevens eenentwintig staks Stereotop voor d« kartering one inch to the mile en zonodig ook voor 1 25,000, De paspunten, die men hierbij voor de situatie en de hoogte nodig heeft, worden bepaald door middel van aerotri- angulatie, uitgevoerd in de afdeling planning en control van de dienst, welke ook de coördinanten verstrekt aan de afdeling plotting, die de Stereotops gebruikt, Het is duidelijk, dat men door de invoering van deze Instrumen ten van de derde orde, die toch nog altijd een f 9000, - per stak kosten, de mogelijkheid heeft een veel groter aantal topografen aan vervaardiging of herziening van topografische kaarten op schalen van circa 1 50,000 of 1 100,000 te werk te stellen, dan het geval zou zijn indien zulke landen werkten volgens de Turkse of Franse methode, en derhalve met gebruik van eerste orde apparaten, Toch is er m, i„ nog plaats voor een karteringsmachine waar- voor men desnoods het drievoudige van een Stereotop betaalt wanneer deze tenminste het hoofdprobleem in de fotogramme- trie werkelijk bedwingt, en korrekt is, Deze zou dan ook voor de kaarten 1 25,000 kunnen worden gebruikt, waarvoor ge bruik van de Stereotop toch vaak een enigszins hachelijke zaak blijft. Het valt echter niet te ontkennen dat het type Stereotop bijzonder geschikt. is voor de herziening van kaarten - ook van geaccidenteerd terrein - uit luchtfoto's, die in schaal niet al te veel ver schillen van de kaart;vooral wanneer de oude kaart een voldoende aantal betrouwbare hoogtegegevens kan verschaffen, Wij hebben.de indruk, dat längs deze weg in de körnende jaren een mogelijkheid geboden zal worden zowel tot herziening van de reguliere kaartseries zoals die bestaan in het arbeidsgebied van de voormalige Survey of India en ook in Indonesie, alsook voor de vervaardiging van nieuwe topografische kaarten op de- zelfde schalen voor gebieden waar die tot heden niet bestonden. 19

Kartografie | 1958 | | pagina 25