Het spreekt vanzelf, dat de fotogrammetrie ook een bijzonder He belangrijk hulpmiddel is bij de productie van de 1/4 inch maps zij door de Amerikaanse Army Map Service, welke ik hierboven de reeds heb mögen noemen. Als een voorbeeld van een groots op- bic gezet karteringsproject kan in dit opzicht de activiteit van de 1 Amerikanen in Iran worden vermeld. Omdat er in dat land geen rij primaire driehoeksmeting bestond, was het noodzakelijk längs Az electronische weg met de Shoran methode een z.g. trilaterie- fot systeem van punten op te bouwen. Door het plaatsen van drie de fcender-ontvanger s in günstig gekozen hoekpunten van dat netIra op een onderlinge afstand van 200 tot 400 km gelegen, was het fie mogelijk de Shoran-coördinaten van het nadirpunt van elke ge] luchtopname te bepalen.De schaal van de fotografie was 1:50 000, mi verkregen met behulp van de normale groothoek-camera met ge] een beeldafstand van zes inch. Teneinde echter het onderschei- mc dingsvermogen te verbeteren, waren in hetzelfde vliegtuig twee ee: camera®s geplaatst met een dubbele beeldafstand, n.l. van wa twaalf inch, met een zodanige helling van de optische as lood- opi recht op de vliesgrichting, dat de twee opnamen beeiden op de: schaal 1 25.000 geven, die tezamen dezelfde strook bedekken ka als door de hoofdopname 1 50. 000 geschiedt. gei Door de opname 1 50.000 te trianguleren in een Multiplex, waarbij men gebruik maakt van de Shoran-coördinaten voor de va: ligging van iedere opname, kan men ook hoogten bepalen. De He situatie kan daarna met eenvoudige middelen uit de foto gekar- ge' teerd worden. Dit enorme archief van luchtopnamen heeft voor een land zeer g«] grote waarde, niet alleen kartografisch, doch ook voor alle mo- bij gelijke economische interpretatie. Bovendien kan men er even- Mi zeer kaarten 1 10.000 uit construeren als 1 50.000 of 1 100.000. Voor de constructie van de 1 250.000 zal men zijn toevlucht moeten nemen, of tot directe kartering uit de foto met Th primitieve hulpmiddelen, of tot verkleining van een kaart he 1 100. 000, zoals in sommige gevallen ook wel gebruikelijk is. va: In Perzie zijn in drie seizoenen alle opnamen gemaakt, terwijl r-e men zieh voorstelt in Washington in drie jaar alle kaarten zi< 1 250.000 gereed te hebben. ev In dit verband verdient ook vermelding de luchtfotografie van ov vrijwel geheel Egypte door KLM Aerocarto. Het doel hiervan ge is - behalve geologische interpretatie - de vervaardiging van va topografische kaarten op ver schillende schalen door demilitaire va topografische dienst in Kairo. Ik heb evenwel niet de indruk ge- mi kregen dat men hier binnen afzienbare tijd mee klaar zal zijn me Eerder het tegendeel. 20

Kartografie | 1958 | | pagina 26