Het möge uit deze enkele opmerkingen en voorbeelden daidelijk zijn geworden, dat alleen bij een systematische aanwending van de fotogrammetrie de mogelijkheid aanwezig is, dat in deze ge- bieden de achterstand t. a.v. de kartering tussen 1 25.000 en 1 100.000 zoal niet zal worden opgeheven, dan toch in belang- rijke mate zal kunnen worden verminderd. In vele landen van Azie beschikt men reeds op dit ogenblik over een hoeveelheid fotomateriaal diever uitgaat boven de karteringscapaciteit voor de eerstkomende tien jaar. Landen als Thailand, Birma, Egypte, Iran hebben geweidige contracten afgesloten voor luchtfotogra- fie op schalen 1 30.000 tot 1 50.000, waardoor vrijwel hun gehele territoir is bedekt. Niet alleen de vervaardiging van de minuutbladen, maar ook de kartografische afdelingen in haar geheel, inclusief de reproductie, zullen dan nog zeer sterk moeten worden gemoderniseerd en gerationaliseerd, wil men een kaar tpr oductie krijgen die enig verband houdt met de vaart waarmede men het fotomateriaal heeft verkregen. Wie kritische opmerkingen wil maken over de situatie,moet echter steeds be denken dat het doel van de fotografie lang niet uitsluitend topo- kartografisch is, maar dat op het ogenblik in het bijzonder de geologische interpretatie alle belang Stelling heeft. Het valt echter niet te ontkennen, dat men ook voor de vervaardiging van een geologische kaart tenminste een basiskaart behoeft Hetzelfde is een feit voor bodemkundige kartering. Waar de ge- gevens voor een dergelijke basiskaart niet aanwezig zijn, ziet een geologische of bodemkundige dienst zieh voor de noodzaak geplaatst zelf een dergelijke basiskaart te maken. Vandaar dat bijv. een bodemkundige dienst uit een van de landen van het Midden-Oosten het hoofd van zijn kar tografische sectie voor een jaar naar het ITC zendt om daar fotogrammetrie te leren j Thans nog enkele opmerkingen over de beide andere gebieden het vierde en vijfde type kaarten, die waarschijnlijk in de grond van de zaak de echte kartografen belangrijk minder zullen inte- resseren. Immers, kadastrale kaarten zijn kartografisch be- zien in het algemeen al bijzonder weihig belangwekkend. Er is evenwel nog een tweede reden waarom ik in deze voordracht over dit onderwerp niet al te veel behoef te verteilen: in vrijwel geen enkel Aziatisch land bestaat een aaneensluitend systeem van kadastrale kaarten. Voor zover er grafische voor Stellingen van de eigendomspercelen bestaan, zijn ze of buitengewoon pri mitief, of geven niet meer dan een beeld van een enkel pereeel met eigen omgeving. Indien men zou trachten deze aan elkander te passen, zou het resultaat waar schijnlijk nog belangrijk 21

Kartografie | 1958 | | pagina 27