heden beschikbaar heeft vanwaaruit deze grenzen kunnen wor den gereconstrueerd, is een waarheid die tot heden door ka- dasterlandmeters op zijn minst vrijwel nooit in praktijk wordt gebracht. Toch meen ik, dat bij kartografische problemen in de onder ontwikkelde gebieden in het bijzonder het fotografische beeldzelve tot het uiter ste zal dienen te worden uitgebuit„zonder altijd tot dure bewerkingen over te gaan waarvan de noodzaak niet a priori vp.ststaat. Daarnaast zijn er vanzelfsprekend talrijke gevallen waann men verplicht is voor technische doeleinden uit de luchtfoto's kaar- ten te construeren, d.w. z„ getekende kaarten. Dit is een ar- beidsveld waarop ik in vrijwel alle bezochte landen een buiten- gemeen grote activiteit heb kunnen constateren. Irrigatieplan- nen, wegenbouw en stadsuitbreiding nemen hierbij de eerste plaats in. Ook dit alles is echter werk waarvoor de kartogra fische handboeken weinig belangstelling tonen, en ik wil er daar- om alleen al, hier, aan het einde van deze voordracht, niet meer over zeggen dan dat de vraag naar deze kaarten overal zo groot blijkt, dat het eigenlijke kartografische werk erbij in het nauw geraakt. Tenslotte nog een enkel woord over de reproductie. In de voor- malige koloniale landen drijft de reproductiedienst vrijwel nog geheel op de traditie van de vooroorlogse diensten. Een van de weinige blijken van geslaagde activiteit van de Topografische- Dienst in Djakarta was een product van de drukkerij, waaruit ik concludeerde dat deze nog wel intact is. Ook in India en Pa kistan gebruikt men de oude procddds nog met hetzelfde goede gevolg. De moderne gravure is echter op de meeste plaatsen nog niet verder dan het experimentele Stadium. Ik bemerkte dit bijv. in Australie en in Pakistan. In Perzie wil men ermee be ginnen.In Turkije wordt de gravure geheel naar bevrediging ge bruikt; doch men kan het helaas slechts incidenteel doen; aan- gezien deinvoer vanhet materiaal een voor dit land op hetogen- blik t'e grote deviezenuitgave vraagt. De betreffende chef in Pakistan denkt serieus over invoering van de gravure op glas volgens het Zwitserse stelsel. Overal is men bezig met de opleiding van tekenaars, hetgeen een van de nijpende problemen is.Ook voor het werk op grotere schalen zag ik nog heel weinig gravure. Pogingen de hoogte- lijnenkaart direct in een emulsie te graveren, zoals dit van oudsher in Zwitserland gebeurt, waren in een van de diensten mislukt. Het algemene beeld is dus, dat er op dit terrein wei- 23

Kartografie | 1958 | | pagina 29