Wat zouden naar de mening van het forum de voor- en nadelen kunnen zijn van een veelvuldiger en algemener gebruik van re- liefs - zogeheten driedimensionele kaarten - bij het aardrijks- kunde-onderwijs De eerste antwoorden bevatten weinig lof voor deze nieuwe ont- wikkeling in de kaartvervaardiging en het kaartgebruik: Is er reden af te wijken van de traditionele opvatting van de kaart als een afbeelding van een deel der aarde in een plat vlak? Waarom mislukte experimenten herhalen als van Plancius, die bolle zeekaarten maakte ten behoeve van de zeelieden? Misschien kunnen kaarten met werkelijke bergen en heuvels een aardig hulpmiddel zijn voor kinderen, maar - en hiermee eindigde ir.Koepnan - ik ben beducht voor een toekomst waarin men de mensen niet meer leert hoe zij op een gewone vlakke kaart re- lief kunnen lezen. Dit bleek ook ongeveer de mening van de heer von Frijtag Drab- be, die het bovendien irreeel vond kinderen te wennen aan drie- dimensionale kaartbeeldep, terwijl ze in het dagelijks leven vrijwel alleen tweedimensionale kaarten zullen kunnen krijgen. De heer Bramlage wilde hieraan toevoegen dat de in vraag 3 be- doelde kaarten vaak enigszins misleidend zijn ten aanzien van de uitbeelding der hoogten. Ze geven z. i. geen reeel beeld. Romein zegt hierop de betekenis van de argumenten der vorige sprekers gaarne te erkennen, maar meent niettemin dat men bij het vervaardigen van kaarten voor kinderen, en voor niet- vakmensen in het algemeen, geen bijzondere aardrijkskundige of cartografische interesse mag veronderstellen. De relief- kaarten waarop gebergten en heuvels zieh, als in de bekende werkelijkheid, buiten het platte vlak verheffen, zijn de enige van nature geheel begrijpelijke afbeeldingen der aarde. Men zal natuurlijk tevens, en zelfs als regel, gewone platte kaarten blijven gebruiken, maar het is, aldusR omein, een ervarings- feit dat eenvoudige zielen - en dat zijn we allemaal buiten een klein gebied van deskundigheid - een zuiverder en ook blijve.n- der inzicht in aardrijkskundige werkelijkheden krijgen uit re- liefs, Men hoeft zieh voor deze "primitiviteit" allerminst te schämen. Bovendien, en dit is misschien nog belangrijkerdient een enigszins natuurlijk beeld van de aarde minstens ook de be- groeiing weer te geven. In de gebruikelijke vlakke kaarten, zelfs in topografische kaarten van 1 25. 000 en groter, blijft het gevaarlijk reliefschaduwering en begroeiing in den beeld te 31

Kartografie | 1958 | | pagina 37