ver enigen'aangezien deze twee dementen elkaar telkens bedr ei gen. Spreker citeert in dit verband de mening van Imhof, waar - lijk geen gering cartograaf, die enige tijd geleden erkende op kleine schalen geen bevredigend beeld van de aarde te kunnen geven in het platte vlak. De heren Jong en Ormeling bleken het over het algemeen hier- mee eens te zijn. DrVers tappen besluit de bespreking van de derde vraag met de opmerking dat z.i. het gebruik van reliefs en driedimensionale kaarten veeleer bevorderlijk zal zijn voor het begrijpen van hoogtelijnkaarten en andere afbeeldingen van het terrein in het platte vlak. 4. Is het het forum bekend in hoeverre de commissie voor de aardrijkskundige namen, die indertijd bij de Nederlands - Bei - gische spellingsvernieuwing voorbereid werd, intussen iets be- reilct heeft Is het het forum bekend welke wegen de Stichting Wetenschap- pelijke Atlas van Nederland denkt te bewandelen inzake van spelling, schrijfwijze en naamgeving? Wanneer de voorzitter mededeelt dat het hem niet bekend is of deze officiele commissie voor aardrijkskundige namen nog werkzaam is, verzekert prof. Romein van wel. Op de vraag van een der forumleden of de commissie zieh alleen met Neder landse namen bezighoudt of ook met buitenlandse (dus bijv. spel ling, transcriptie, of transliteratie van allerlei Aziatische en Russische namen), ontvangt de voorzitter eveneens eenbeves- tigend antwoord van prof. Romein. Anderen betwijfelen dit ech ter, zonder evenwel de bronnen van hun twijfel te noemen. Men kre'eg bij de discussie wel het idee dat aan de werkzaamheden en de vorderingen van de commissie voor de aardrijkskundige namen wellicht te weinig bekendheid wordt gegeven. Dit te meer omdat een dergelijke commissie in Belgie al een hele tijd ge- r eed is Mr. Fockema Andreae meende dit verschil tussen Belgie en Nederland gedeeltelijk te kunnen verklaren. Bij vele geografen en taalkundigen, zo zei hij, heerst de mening dat alle aardrijks kundige namen bij regeringsbesluit kunnen worden gewijzigd In Belgie kan dit wel, in Nederland niet. De namen van o.a. gemeenten en ver schillende waterschappen zijn volgens de wet door deze lichamen zelf vastgesteld, en allerlei spellingseigen- aardigheden worden hierbij vaak als wezenlijke cultuurgoederen behoed. De regering heeft zonder vrij ingrijpende wetsveran- 32

Kartografie | 1958 | | pagina 38