kunstvaardigheid, tekenvaardigheid Want zoals wij enig^ tijd geleden schreven met betrekking tot de Salzburg-Atlasdie op deze tentoonStelling terecht een ereplaats had: is niet de carto- grafie in haar hoogste wezen een schrijve.n in kaartbeelden, een mtensieve verbinding van wetenschap, beeidende kunst en tech- niek? Ter herinnering volgt hier een kort overzicht van de vijf afde- lingen der tentoonstellingIn de eep.ste afdeling had men bij - eengebracht enige voorbeelden van Topografische en hydrogra- fische kaarten van Nederland, waaronder de inzendmgen van de Topografische "en Hydrografische Diensten: achttiende - en ne- gentiende-eeuwse zeekaarten van het Marsdiep en omgeving benevens een aantal moderne hydrografische kaarten van het- zelfde gebied; midden-negentiende-eeuwse en nieuwe topografi sche kaarten (civiele uitgave), 1 10. 000 (Rijssel), 1 25.000 en 1 50,000 - voornamelijk bladen van Zuid-Limburg, waar- van ook een geologisch beeld gegeven werd in negen bladen uit de Geologische kaart van Nederland 1 50. 000 (gepubliceerd 1938 -1942), welke op basiskaarten van de Topografische Dienst gedrukt isBovendien was hier aanwezig een kersvers blad (gebied den Helder -Camperduin) uit de nieuwate topografische kaart 1 100.000, waarvan, blijkens mededelingen van de di- recteur van de Topografische Dienst ter vergadering, thans I vrijwel alle bladen benoorden Harderwijk beschikbaar zijn Deze afdeling alleen al wekte bij de inrichters - en naar bleek ook bij vele bezoekers - het verlangen naar een wat grotere tentoonstelling betreffende het werk en de geschiedenis van de ze beide overheidsdiensten. In 1948 bestond, als wij wel zijn ingelicht, de officiele stafkaart van Nederland honderd jaar, en tegelijkertijd het Nederlands cartografisch instituut, thans To- pografisch Dienst geheten, anderhalve eeuw. Deze gebeurte- nissen zijn destijds vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan, zoals de heer von Frijtag Drabbe op het congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie van 1951 met enige spijt mocht op- merken. Men kan zieh af vragen of het geen zin heeft een en ander alsnog in een niet te verre toekomst te vieren. In de tweede afdeling, Algemene atlassen en geologische kaar- ten, waren o. a. te zien de drie grote moderne wereldatlassen: de-Times Atlas van Bartholomew, die thans bezig is in vijf de- len te verschijnen, de Atlante Mondiale van de Italiaanse Tou- ring Club (1956), en de Russische Atlas Mira (1954), benevens vele bekende kleinere algemeen-geografische atlassen zoals 34

Kartografie | 1958 | | pagina 40