Goldmanns Grosser Weltatlas, Diercke, Rand McNally, ver- scheidene Bartholomew en Agostini uitgaven en de klassieke Schweizerische Mittelschalatlas van Imhof. Bijzonder schilder- achtige, en voor hun land van herkomst vaak zeer typerende geologische kaarten waren aanwezig uit Nederlands-Indie, Suri name, Aruba, Frankrijk, Frans Noord-Afrika, Pruisen, Duits- land, Tsjechoslowakije, Sowjetunie, China, Japan en Zwitser- land, Deze kaarten waren voor deze dag beschikbaar gesteld door het Geologisch Bureau voor het Nederlandse Mijngebied in Heerlen. De afdeling betreffende Cartografische literatuur bevatte een verzameling van de bekende, en van niet bekende, algemene werken over cartografie, in het bijzonder van Duitse, Zwitserse en Amerikaanse huize, doch ook Engels, Frans en Russisch o.a., zowel modern als negentiende-eeuws. Bijzondere belangstelling werd gevraagd voor het werk van prof. Imhof (van wie o. a. de Duitse editie van Gelände und Karte aanwezig was) en de Amerikanen Erwin Raisz (o. a. zijn General of Cartography, 1953), drie "rijk verluchte" inleidende hand- boeken die, zoniet in degelijkheid en aantal bladzijden, toch in leesbaarheid verre de meerderen zijn van de hier eveneens vertegenwoordigde Kartenwissenschaft van de grote Eckert. Tussen de vele publicaties van actueel belang viel hier ook op de Kartographische Schriftenreihe van drWBormann, uitg Astra Verlag, Lahr, Schwarzwald en het eerste nummer van de Bibliographie Kartographischen Schrifttums, uitg. Bundesanstalt für Landeskunde, Remagen, Bergstr.38, een halfjaarlijkse uit- gave die een wezenlijke aanvulling wil zijn van de Bibliographie Cartographique Internationale, die vnl. berichten over nieuwe kaarten bevat. Ter illustrering van moderne methoden van reliefweergeving waren in deze afdeling ook een aantal nieuwe Duitse en Ameri kaanse vnl. kleinschalige kaarten te zien, o.a. uit de opmerke- lijke Deutscher Planungsatlas (band Schleswig-Holstein) en als voorbeeld van het oeuvre van Raisz de kaart Landforms of the Near East. En buitendien de grote, op mat-wit plastic gedrukte overzichtskaart van Venezuela, de enige kaart hier die werke- lijke, tastbare bergen en heuvels vertoonde. Het was een door de B. P. M. afgestaan voorbeeld van de zogeheten driedimensio- nale kaarten waarvan - blijkens de middagdiscussies - niet iedereen even gecharmeerd bleek te zijn, Vervolgens kon men in het vierde deel der expositie vertegen- 35

Kartografie | 1958 | | pagina 41