woordigd zien de bekendste uitgevers van Touristische- en wegenkaarten: A. N.W.B., Falkplan en K.N.A.C. uit Neder- land, en uit den vreemde o.a. de klassieke Michelinkaarten en gidsen, Kurt Mairs zeer bijzondere Deutsche Generalkarte Zwitserse en Oostenrijkse cartografische instituten van inter nationale naam, benevens de vele autokaarten van grote olie- maatschappijen. Bovendien hingenhier een aantal voorbeelden van de weelderig- voorname Zwitserse topografische kaarten, die - met bepaalde Franse - toch wel bezien mögen worden, als het allerhoogste en alleringewikkeldste, op dit terrein. Van de Bizondere atlassen in deze afdeling verdienen afzonder- lijke vermelding de Britse Oxford Economie Atlas, en de wel hoogst fijnzinnige, vrijwel volmaakte Atlas des Formes du Relief van het Institut Geographique National in Parijs, 136 bis Rue de Grenelle: een geografisch-cartografisch studieboek (van 1956) betreffende reliefvormen, in hoogtelijnkaarten en fan tastisch gereproduceerde luchtfoto's; een boek zoals in geen enkel aardrijkskundig of cartografisch instituut zou mögen ont- breken:wij zagen het dan ook vorig jaar voor heteerst bij Imhof liggen. Want als er dan al verschil van mening mag bestaan over de betekenis van de geograaf voor de vervaardiging van topografische kaarten - de lezer kent waarschijnlijk de huiver van vele topografen voor geograaf en geomorfoloog - wij kunnen het, menen wij,allen eens zijn over de waarde van topografische kaarten als in deze atlas afgedrukt zijn bij de instructie van aardrijkskundige Studenten en cartografische tekenaars en re- dacteuren. Deze atlas geeft op een peil zoals wij het nog niet ontmoet hebben, een beeld van de verbindingen tussen luchtfoto, landschap en kaart. Als besluit van dit verslag een enkel woord over de vijfde af deling der tentoonstelling, die der Nationale Atlassen. Hoewel hier, als al te zeer historische en niet erg gave voorbeelden, niet aanwezig waren de twee moderne eerstelingen op dit gebied, de Atlas de France en de Grote Sowjetatlas, gaf deze afdeling niettemin een vrij zuiver beeld van wat er in deze provincieder cartografie in Europa gepubliceerd is, o.a. in Belgie, Tsjecho- slowakije, Finland, Engeland, verschillende Duitse Länder w.o. vooral Nieder sachs en, het Bundesland Salzburg in Oosten- rijk, Denemarken, Zweden, Saarland en Nederlands-Indie (At las van Tropisch Nederland). Men had kennelijk niet de neiging kunnen weerstaan aan twee dezer atlassen hier de bizondere plaats te geven die deze ongewone cartografische producten 36

Kartografie | 1958 | | pagina 42