JOH. VAN VEEN DE WATERSTAATSKAART met 1 figuur Terwijl van 1850-1863 de eerste topografische kaart 1 50 000 het licht zag „bleek dat zij voor de waterstaat van ons vaderland met name van het poldarland, niet datgene gaf wat nodig is voor het ontwerpen en beoordelen van plannen voor grote werken". Aantekeningen omtrent de geschiedenis en de inrichting der waterstaatskaart van Ne- devland. Alg. Landsdr. 1891). Minister Thorbecke besloot daarom in 1864 tot het doen vervaardigen van een kaart door de ambtenaren van de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat, in samenwerking met de chef van het Topografisch Bureau. Als onderdruk diende nl. de topografische kaart die juist gereed was gekomen. De eerste bladen, Amsterdam 3 en 4 van deze waterstaatskaart zagen in 1865 reeds het licht. Tijdens de metingen die voor deze kaartering nodig waren, werden ook de hoogte- liggingen der kunstwerken, terreinen en kaden bepaald. Hieruit ontstonden de Regis ters van Hoogteverkenmerken welke eveneens door de Algemene Dienst van de Rijks waterstaat (Meetk. Dienst) werden uitgegeven en die nog steeds worden bijgehouden. Aan de kaarten werd van het begin af op een brede marge een 'Randschrift' ge- voegd, waarop de voornaamste gegevens staan vermeld, administratie, beheer, concessies e.d. inbegrepen. De kleurige kaartenserie kwam gereed in 1891, waarna onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met herziening; hiermede wordt nog steeds voortgegaan. De vernieu- wingstijd is als in het begin, ongeveer 12 25 jaar, hetgeen wegens de huidige fre- quenties der veranderingen door velen te lang wordt geacht. Omstreeks 1935 bleek het wenselijk de toelichting bij de kaarten uitgebreider te maken dan de marge der kaarten toeliet. Sindsdien versehenen deze toelichtingen dan ook in boekvorm onder de titel Provinciale Beschrijvingen, die bij de waterstaatskaarten behoren. Tot nog toe zijn versehenen de boekjes: Overijssel in 1937 5 per stuk) Zuid-Holland 1937 5 Zeeland 1938 5 Noordbrabant 1946 5 Friesland 1948 12,50 5) Noordholland 1950 12,50 De provincies Groningen en Drente zijn in bewerking. De kaartbladen zelf kosten f 5,per stuk. Voor inlichtingen kan men zieh richten tot de Directie Algemene Dienst en Water- huishouding, Koningskade 25, 's-Gravenhage.

Kartografie | 1958 | | pagina 15