■d P. VAN DER BURGH1 DE HOOGTEKAART VAN NEDERLAND met 2 jiguren. De Directie Algemene Dienst en Waterhuishouding van de Rijkswaterstaat heeft zieh onder andere tot taak gesteld de gegevens betreffende de hoogteligging van Nederland te verzamelen en in kaart te brengen. Zo zijn gegevens bijeen gebracht, welke afkomstig zijn van de Topografische Dienst, Rijks- en Provinciale Waterstaatsdiensten, de Cultuurtechnische Dienst, de Stichting voor Bodemkartering, de Nederlandse Heide Maatschappij en Grontmij, het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden, verschillende ingenieursbureau's enz.. Deze ge gevens hebben echter niet alle dezelfde graad van nauwkeurigheid, daar de genoemde instanties de hoogtemetingen voor verschillende doeleinden hebben verricht en de resul- taten op kaarten van verschillende schaal hebben ingetekend. De behoefte aan een hoogtekaart van ons land werd sterk gevoeld door de Commissie Onderzoek Landbouwwaterhuishouding Nederland, toen deze zieh in 1951 tot taak Steide een globaal waterhuishoudingsplan ten behoeve van de Landbouw in Nederland op te stellen. De omstandigheid, dat de Directie Algemene Dienst en Waterhuishouding van de Rijkswaterstaat over de genoemde hoogtegegevens beschikte, heeft ertoe geleid, dat door haar deze hoogtegegevens zijn weergegeven op een kaart van Nederland schaal 1:10 000. Wegens het ontbreken van topografische kaarten op deze schaal is gebruik gemaakt van calques van vergrotingen tot de schaal 1:10 000 van de bladen der z.g. 'U.S. Army'-kaarten 1 25 000. Ook dit kaartenmateriaal voldoet niet aan hoge eisen. In fig. 1 is aangegeven voor welke kaartvakken genoemde hoogtegegevens geheel of gedeeltelijk aanwezig en voor het publiek toegankelijk zijn bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Kanaalweg 3 B te Delft. Verheugend is dat er een goede samenwerking werd verkregen tussen de Topo grafische Dienst en de Algemene Dienst en Waterhuishouding van de Rijkswaterstaat betreffende het tot stand brengen van een hoogtekaart. De Topografische Dienst is er toe overgegaan kaarten op de schaal 1:10 000 te vervaardigen, welke wel aan zeer hoge eisen voldoen en geheel up to date zijn. Daar de bestaande hoogtegegevens door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat zoveel mogelijk kunnen worden gecon- troleerd en indien nodig verbeterd, bestaat de mogelijkheid, dat een nieuwe hoogte kaart 1 10 000, waarvoor de Topografische Dienst zijn medewerking heeft toege- zegd tn waartoe door deze Dienst reeds kontakt is opgenomen met de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, veel betrouwbaarder zal kunnen worden dan de oude. Fig. 2 geeft een overzicht van de gebieden waarvoor de Topografische kaarten 1 10 000 reeds gereed zijn gekomen. Deze gehele kaart zal omstreeks 1962 zijn voltooid, hetgeen echter niet inhoudt, dat de hoogtecijfers op deze nieuwe kaarten dan ook alle aanwezig zullen zijn. 1 Ir P. van der Burgh, ingenieur lste klas bij de Rijkswaterstaat.

Kartografie | 1958 | | pagina 17