386 kelijk latere wijzigingen worden ingetekend zodat de kaarten op eenvoudige en weinig tijdrovende wijze bijgehouden kunnen worden. Waar mogelijk wordt uitgegaan van de voor de samenstelling van de topografische kaart vervaardigde luchtfoto's. op schaal 1 20 000. Als deze foto's te zeer verouderd zijn worden nieuwe luchtfoto's gemaakt en dan bij voorkeur op schaal 1 100 000 a 1:15 000. De werkzaamheden worden regelmatig voortgezet en binnenkort zal niet alleen de tweede herziening geheel gereed zijn, maar zal van vele bladen, die reeds te zeer verouderd waren, een tweede of derde uitgave zijn versehenen. Daarna zal worden begonnen met het regelmatig bijhouden. Door een doelmatige bezetting van de afde- ling Rivierkaart van de Meetkundige Dienst zal er naar worden gestreefd alle bladen van het gehele kaartwerk eenmaal per 4 5 jaar te herzien, zodat dan bij voortduring beschikt kan worden over een geheel up to date stel kaarten van de grote rivieren van 'ons land. In 1937 werd de Rivierkaart onderverdeeld in vijf series: Serie I Boven Rijn, Waal, Boven en Beneden Merwede, Noord, Dordtsche Kil, Oude Maas, Spui e.a. in 25 bladen, waarvan 4 bladen tevens behoren tot serie III. Serie II Neder Rijn, Lek, Rotterdamse Waterweg e.a. in 29 bladen, waarvan 1 blad tevens behoort tot serie IIa. Serie IIa: Hollandsche IJssel e.a. in 7 bladen, waarvan 1 blad tevens behoort tot serie II. Serie III Maas, Afgedamde Maas, Bergsche Maas, Amer, Nieuwe Merwede, Hol- landsch Diep, Haringvliet e.a. in 54 bladen, waarvan 4 bladen tevens behoren tot serie I. Serie IV IJssel (Gelderse) e.a. in 17 bladen. De schaal van de kaarten is 1 10 000, voor die van de Rotterdamse Waterweg en van de Hollandsche IJssel echter 1 5 000. Exemplaren zijn voor het publiek verkrijg- baar bij de Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf te 's-Gravenhage tegen een prijs van yf 5,per stuk. Literatuur 1.Hol, C. C. J., Rivierkaarten in Nederland. 1952. (Bibliotheek voor Kadaster en Landmeet- kunde). 2. Hoornenburg, J. C., Het nut van de Meetkundige Dienst voor het onderhoud, de verbetering en het beheer van rivieren. (Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1956, no 5). 3. Weele, A. J. van der, De Meetkundige Dienst van heden. (Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1956, no 5).

Kartografie | 1958 | | pagina 26