een militaire behoefte. Zoals we verderop in dit artikel zullen zien is dit voor de dviele kaartgebruiker toch wel een bijzonder nuttige bijdrage. Körte geschiedenis van de totstandkoming van de bestaan- de kaarten Het kan nuttig zijn om bij de invoering van een nieuwe schaal voor de Nederlandse topografische kaart een kort historisch overzicht van de totstandkoming van de be- staande kaarten te geven. Het Kon. Besluit tot het vervaardigen van een topografische en militaire kaart van de toenmalige Nederlanden op de schaal 1:50 000 dateert van 18 februari 1815. Voor militaire doeleinden werden in de Zuidelijke Nederlanden (grensgebied met Frankrijk!) voor 1830 een honderdtal kaarten 1 25 000 getekend. Na de Belgische opstand begon pas het eigenlijke kaarteringswerk in de Noordelijke Nederlanden, waar in 1842 de eerste bladen van de kaart 1: 50 000 in bewerking (steengravure) kwamen. Van 1864 dateert de vervaardiging van de Chromo-topografi sche kaart van het Koninkrijk der Nederlanden op een schaal 1 25 000, aanvankelijk uitsluitend voor militair gebruik bestemd, doch in 1887 voor het eerst uitgegeven voor civiel gebruik, zonder aanduiding van de militaire werken uiteraard. Niet iedereen zal weten dat de topografische kaart 1 200 000 zijn ontstaan te danken had aan een opdracht van de Minister van Binnenlandse Zaken tot het doen vervaardigen van een Nederlandse geologische kaart 1 200 000. De onderdruk voor deze geologische kaart zou n.l. gevormd moeten worden door een topografische kaart. In 1858 verscheen het eerste blad van de geologische kaart en in 1869 was de kaart voltooid; een jaar daar- voor verscheen de ongekleurde uitgave van de topografische kaart als de Topografische atlas van het Koninkrijk der Nederlanden op een schaal 1 :200 000. In 1885 ver scheen de gekleurde uitgave als de: Chromo-Topografische kaart van het Rijk op de schaal 1 200 000. Gedurende tientallen jaren voldeden deze schalen aan de behoeften totdat in recente tijd van weer andere zijden de uitgave van een kaart op de grote schaal 1 10 000 gestimuleerd werd. Het eerste blad van deze als werkkaart (ook wel schetskaart genoemd) uitgevoerde editie verscheen in 1952. In de Nederlandse litera- tuur vinden we enkele artikelen die gecomponeerd zijn n.a.v. deze verschillende topo grafische kaarten. Naast het onderwerp van de schaal worden echter ook andere aspecten van de topografische kaart behandeld. Zo zijn er artikelen versehenen n.a.v. de voor de topografische kaart gebruikte meetkundige grondslag, de overgang naar de foto- grammetrie, de kaartinhoud, enz. Ons artikel wil deze literatuur slechts mamoreren. Het is hier niet de geschikte plaats om over de inhoud ervan uit te weiden. Wel willen we er op wijzen dat deze artikelen een afspiegehng vormen van de evolutie die in de Nederlandse officiele kartografie heeft plaatsgevonden. Menigeen zal, alleen al bij het zien van de titels van deze artikelen, herinnerd worden aan de emotionele sfeer waar- mee sommige stukken waren geladen. Ieder artikel moet gezien worden tegen de achter- grond van de tijd waarin het werd geschreven. Zo kunnen we ten eerste kennis nemen van de reacties van binnen- en buitenlandse auteurs op het verschijnen van de eerste editie van de Stafkaart (1850-1864) (19, 20). Bijzonder belangwekkend is daarbij het artikel van de toenmalige archivaris van Friesland, W. Eekhoff (19), die zelf de uitgave van een kaart 1 25 000 (afgeleid uit de kadastrale kaart) van de provincie Friesland had verzorgd in de jaren 1849-1859. We ondervinden nög het genoegen als we lezen op welk een internationaal erkenne hoogte de druktechniek van de Topografische Inrichting onder Eckstein (1878-1908) stond. Behalve de literatuur (22, 24, 28, 29) herinneren de verslagen van de Inter nationale tentoonstellingen ons aan de internationale faam van de Topografische Inrichting. 370

Kartografie | 1958 | | pagina 6