BESPREKINGEN 90 Dit kaarttype verdient de aandacht, nu immers voor menigeen de benadering der streekkennis längs de weg van het min-of-meer-wetenschappelijke (kunsthistorische, oudheidkundige) toerisme plaats heeft; we merkten het vroeger al eens op. Zoals de kunst- en cultuurgeschiedenis voor velen de geschiedenis is (de geschiedenis nl. die velen 'ligt', waarvoor men openstaat, waarop men zieh in vrije tijd toelegt), zo is het met niet-vakgeografen ook ten aanzien van de geografie. De streek historische kaarten zijn een middel tot benadering der landschapskennis, dat grote betekenis kan hebben indien de vervaardiging ervan in zulke goede handen is. We moesten er in Nederland ook eens aan denken, te eerder nu we eindelijk ook een kaart op 1 100 000 krijgen. Die schaal leent zieh zeer goed voor een opdruk. F. A. MODERNISERING VAN DE SCHWEIZERISCHER MITTELSCHUL ATLAS De onder leiding van Prof. dr Ed. Imhof vervaardigde Schweizerischer Mittelschulatlas bevat kaarten die onderling sterk van karakter verschillen. De op Zwitserland betrekking hebbende kaar ten zijn van de hand van Prof. Imhof, het merendeel van de overige kaarten werd ontworpen vöordat aan Prof. Imhof de leiding van de atlas werd overgedragen. Vanuit Zürich bereikte ons het bericht dat Imhof thans werkt aan een uitgave van de atlas waarbij alle kaarten door hem ont worpen zullen zijn. Daarbij zal o.a. de reliefvoorstelling van de niet op Zwitserland betrekking hebbende kaarten gemoderniseerd worden en de aan Imhof eigen stijl vertonen. Men hoopt deze uitgave in i960 gereed te hebben. C. K. ATLAS VAN DE NATIONALE SURVEY Deze Atlas is een uitgave van de Dienst voor de Nationale Survey van Belgie. De Belgische Commissie voor het Nationale Plan heeft in 1947 aan het Bestuur van de Stede- bouw een voorstel gedaan tot het samenstellen van een Algemene Atlas. Het inmiddels gereed- gekomen gedeelte van deze atlas bevat een 300-tal kartografische bescheiden die slechts in een enkel exemplaar in handschrift aanwezig zijn. Van deze handschtiftkaarten zijn thans de belangrijkste in druk versehenen. De bladen zijn gete- kend door de Dienst voor Topografie en Fotogrammetrie van het Ministerie van Openbare Werken en van Wederopbouw. Later zal een commentaar op deze atlas gepubliceerd worden. C. K. Luftfahrtkarte -Aeronautical Chart ICAO 1 500 000. Uitgegeven door de Bundesanstalt für Flugsicherung. Kartographie und Druck Institut für Angewandte Geodäsie 2. Ausgabe Juli 19571. In het T.K.N.A.G., 1951 blz. 211-215 deelt Ormeling het een en ander mee omtrent de werk- zaamheden op kartografisch gebied van de United Nations. Van de Specialized Agencies, te be- schouwen als rand- of dochterorganisaties van de U.N., behoort tot de groep, welke zieh met kaarten bezighoudt o.a. de International Civil Aviation Organisation (ICAO) met hoofdzetel in Montreal in Canada en vertakkingen in Parijs, Kairo, Lima, en Melbourne. Deze organisatie is in 1947 tot stand gekomen als gevolg van een conferentie door de Verenigde Staten van Amerika in 1944 uitgeschreven en welke in Chicago plaats vond. Zij houdt zieh met verschillende onderwerpen op het gebied van de burgerlijke luchtvaart bezig, onder meer met luchtvaartkaarten. Deze laatste worden niet door haarzelf bewerkt, gedrukt en uitgegeven; dat wordt overgelaten aan de betref fende landen. Alleen schrijft zij voor2 aan welke eisen de kaarten moeten voldoen, wat uitvoering, tekening, kleur enz. betreft. Voldoen de kaarten daaraan, dan mag op die kaarten de vermelding ICAO gedrukt worden. Bovendien geeft de organisatie nog aanbevolen richtlijnen, welke men eventueel kan volgen. 1 De opstellen van H. Knorr, Zur Bearbeitung der Luftfahrtkarte Aeronautical Chart ICAO 1 500 000 von Deutschland en van K.-H. Meine, Flugsicherung und Luftfahrtkarte in: Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen. Reihe IDeutsche Beiträge und Informa tionen. 1. Jahrgang 1956 Nr. 1. Zusammengestellt und herausgegeben vom Institut für Ange wandte Geodäsie (Abteilung II des Deutschen Geodätischen Forschungsinstituts) met 4 Beilagen, waaronder Blatt Frankfurt am Main (NO 49/6) kan men beschouwen als een toelichting op genoemde kaart. - International Civil Aviation Organisation, International Standards and Recommended Practices. Aeronautical Charts, Annex 4, 3rd Edition, 1 December 1952. Hiervan zal binnenkort een nieuwe druk verschijnen.

Kartografie | 1959 | | pagina 8