321 bulten. Dit impliceert dus dat ook de verticale invalshoek van het licht met de terrein- vorm moet varieren. Wanneer tenslotte de arbeid gereed is rijst de vraag hoe de reproductie van de terrein- schaduwing zal uitvallen. Dit is een vraag die wellicht later in een afzonderlijk artikel behandeld zal worden. C. Koeman en F. J. Ormeung DE INTERNATIONALE KARTOGRAFISCHE VERENIGING OPGERICHT Op 9 en 10 juni jl. werd te Bern een bespreking over de Internationale samenwerking op karto- grafisch gebied gehouden. Hieraan namen 14 landen deel, t.w.: Belgie (Devos, Kormoss), Duitsland (Gigas, Siewke), Engeland (Harris), Finland (Kirvesniemi), Frankrijk (Gaussen, de Brommer, Chätel), Italie (Traversi), Nederland (Koeman, Romein), Noorwegen (Gleditsch, Guthe), Oostenrijk (Strzygowski), Spanje (Maure, Nunez), Ver. St. v. Amerika (van Buren, Fitchet), Zweden (Mannerfelt), Zwitserland (Chervet, Imhof). De vergaderingen vonden plaats in het gebouw van de Eidgen. Landestopographie. De organisatie van de conferentie was verzorgd door de directie van de genoemde dienst. Op de agenda van de conferentie, die geleid werd door Prof. dr Ed. Imhof kwamen de volgende onderwerpen voor: 1. Mededelingen van het in nov. 1958 te Mainz gevormde coördinatiecomite over de bereikte resultaten t.a.v. een op te richten internationale organisatie en de aansluiting daarvan bij de I.G.U.. 2. Besluiten over de onderhandelingen met het 'Comite Executive' van de I.G.U., resp. over de aansluiting daarbij en over de oprichting van een Intern. Ver. voor Kartografie. 3. Verkiezing van een Bestuur. 4. Voorlopige Statuten van een Internationale Kartografische Vereniging. 1. Van drie, door het coördinatiecomite opgestelde vormen voor een internationale organisatie en de eventuele samenhang daarvan met de I.G.U. werd de volgende oplossing door alle 13 gedele- geerden verkozen: Oprichting van een zelfstandige Internationale Vereniging voor Kartografie, welke vereniging aan de I.G.U. het verzoek zal richten om daarin opgenomen te worden als een zelfstandige en onaf- hankelijke groep. Deze groep zal zijn eigen bestuur kiezen, zijn eigen ledenvergaderingen houden, eigen activiteiten op het vakgebied organiseren en aan de manifestaties van de I.G.U. meewerken. 2. Besprekingen tussen Prof. Imhof, Dr Mannerfelt, Dr Gigas enerzijds en Prof. Boesch, Prof. Ahlmann en Prof. Troll anderzijds hebben als resultaat gehad dat deze leden van het 'Comite Executive' van de I.G.U. zeer belangrijke toezeggingen t.a.v. het bovengenoemde verzoek van de Intern. Kartografische Organisatie hebben gedaan. Deze toezeggingen houden o.m. in dat een in dit verband nodig zijnde statutenwijziging van de I.G.U. op het a.s. congres te Stockholm (1960) voorgesteld zal worden. Het te Bern genomen besluit om als zelfstandige organisatie een plaats binnen de I.G.U. te vragen werd in hoge mate bei'nvloed door de inhoud van de briefwisseling tussen Prof. Ahlmann en Prof. Boesch, waarbij de eerstgenoemde het een „Lebensfrage für die I.G.U." vond om het samen- gaan met de Kartografie niet te missen. Tijdens de middagvergadering van de 9e juni werd met algemene stemmen het besluit genomen tot oprichting van de Internationale Kartografische Vereniging (I.K.V.). Engels: International Cartographic Association (I.C.A.), Frans: Association Cartographique Internationale (A.C.I.). 3. Prof. Imhof werd met algemene stemmen tot voorzitter verkozen. Tot leden van het uitvoe- rende comite het 'Bureau') (dat als speciaal comite in de organisatie van de I.G.U. opgenomen kan worden) werden verkozen: St. de Brommer (FrankrijkV D. M. Fitchet (Ver. St. v. Amerika), Dr E. Gigas (Duitsland), Brig. L. J. Harris (Engeland), Dr C. M.son Mannerfelt (Zweden), Ten. Colonn. C. Traversi (Italie). Tot Secretaris-generaal van het uitvoerend comite werd Dr E. Gigas verkozen. 4. Het ontwerp voor de Statuten van de I.K.V. werd aan de 13 te Bern aanwezige gedelegeer- den voorgelegd. Opmerkingen over deze Statuten zullen vöor 1 September worden ingezonden. Aan de inhoud van deze voorlopige Statuten ontlenen we allereerst de doelstelling van de I.K.V. "Förderung der Kartographie unter Beschränkung auf die inhaltliche und graphische Ge staltung und die zeichnungs- und reproduktionstechnische Erstellung von Karten und Kartenver wandten ebenen und körperlichten Darstellungen". Voorts omtrent het lidmaatschap: alle landen die aangesloten zijn bij de I.G.U. kunnen tot de I.K.V. toetreden. Ieder land bezit een stem. Op de Algemene Vergadering wordt ieder land door

Kartografie | 1959 | | pagina 17