G T-C. h+t k f T**44* 'frc Koeman 322 een hoofdafgevaardigde vertegenwoordigd. Een willekeurig aantal andere afgevaardigden kan aan de vergaderingen deelnemen. Specialisten uit de I.K.V. zullen werkgroepen kunnen vormen. Over datum en plaats van de volgende bijeenkomst van de gedelegeerden zal het 'Bureau' t.z.t. nadere mededelingen doen. J. E. Romein Debenham, Frank, Die Welt ist rund. Voorwoord van Bertrand Russell. Titel van de oorspronkelijke uitgave: The world is round. Uitgegeven door Adprint, London. Duitse uitgave door de Droemersche Verlagsanstalt Th. Knaur Nachf., München/Zürich, 1959. Duitse vertaling door Prof. dr Hans Fehn. Reliefkaarten van Geographical Projects Ltd. London. Zetwerk: Mandruck, München, Theodor Dietz. Gedrukt in Italie door het Instituto Geografico De Agostini Novara. 94 blz.. Formaat 31 x 40 cm. Prijs DM 19,80. „Wir haben die Wahl zwischen unsagbarem Unheil, wenn wir an längst überholten Instinkten festhalten, und unermeszlichem Glück, wenn wir uns die neuen Erkenntnisse zunütze machen: dasz die Erde rund ist und eine Einheit." Aldus eindigt het voorwoord van Bertrand Russell voor het bontgekleurde plaatwerk dat er toe moet bijdragen de lezer een „unermeszliches Glück" deelachtig te doen worden. Het is geen gemakkelijke opgave een beoordeling te geven van dit boek dat eigenlijk alleen maar schitteren wil met een groot aantal gekleurde kaarten, tekeningen en reproducties. Er gaat een fascinerende invloed uit van de soms 40 x 80 cm metende bontgekleurde reliefkaarten van de con- tinenten en van de fantastische weergave van de met lichteffecten afgebeelde wereldbol. Kleuren, typografie en formaat hebben als primaire functie: imponeren. Imponeren en met luide nadruk het begrip van de bolvormige wereld aan ons opdringen. Hiermee wil niets onsympatieks gezegd zijn. Tegenover een boek dat zo uitstekend verzorgd is en op zo'n bekoorlijke manier enkele zeer een- voudige aspecten van de geografie aan een op schittering belust publiek voorzet kan men moeilijk critisch zijn. Het laat eerst enkele reproducties zien die betrekking hebben op de oude kaarten, een onderwerp dat zelden nalaat om belangstelling te wekken, en waarbij het in dit geval blijkbaar niet hindert als de bijschriften soms onjuist zijn. Daarna komen de afbeeldingen van de halfronden en de continenten, waarbij er naar gestreefd is om in het relief d.m.v. kleuren de vegetatie aan te geven. Daar wij de paarse kleur der toendra's ook in het hooggebergte aantreffen en geen verschil kunnen zien tussen de Savannen en de vegetatieloze woestijnen geloven we niet dat de opzet hele- maal geslaagd is. Tussen de kaarten door treffen we plaatjes van lama's, luiaards, van Paus Alexan der VI en van een gravimeter aan. Er is weinig tekst tussen en in de kaarten. Tien namen in een kaart van 40 x 80 is geen uitzondering. Dit accentueert nog weer eens de bedoeling van het boek (dat beslist geen atlas is) om, in overeenstemming met de algemene tendens die tegenwoordig bij het overdragen van kennis en voorlichting te bespeuren is, hoofdzakelijk visueel te zijn. Het komt geheel tegemoet aan de bezwaren van de geestelijke inspanning door op een spectaculaire wijze gebruik te maken van de aanschouwelijke voorstelling. Als zodanig laat het zieh indelen bij de klasse van de welbekende (en goede) Engelse kinderencyclopedieen, ofschoon deze uitspraak wel niet met de bedoelingen van de auteur en de samenstellers overeen zal komen. C. K. In de Bücherei der Funkortung1, Band 7: Flugnavigation und Flugsicherung verscheen Teil V: Kartenwesen für die Flugnavigation und Flugsicherung, Vorträge und Diskussionen, gehouden op het Internationale congres te Berlijn 1958. Hier volgen de namen van de sprekers met de titels hunner voordrachten; Meine, K.-H., Luftfahrtkartografie ihr Wesen und ihre internationalen Aufgaben. Burkhardt, R., Welche Bedeutung hat die Photogrammetrie für die Luftfahrt? Pates, J. R., Photogrammetry and the Safety and Regulation of Commercial Aviation. Hugon, P., Les Documents Cartographiques de Bord en Navigation Aerienne. King, G. F., Decca Charting. Davis, L. B. en E. B. Howey, Charts for low Altitude Navigation. Freer, T. St. B., Instrument Approach and Landing Charts. De discussies beslaan 12 bladzijden. J. SCHOKKENKAMP 1 Verkehrs- und Wirtschafts-Verlag G. m. b. H. Dortmund, 1958.

Kartografie | 1959 | | pagina 18