310 adviseren zowel ten aanzien van de opstelling als van de uitvoering van een kaarterings- plan. Tijdens de eerste vergadering, gehouden op 9 Oktober 1953, kwam de wenselijkheid naar voren een urgentieprogramma op te stellen en er werd een Subcommissie in het leven geroepen met een adviserende taak. Na rijp beraad werd dit programma opgesteld met als resultaat, dat door het Ministerie van Overzeese Rijksdelen aan de Topografische Dienst werd opgedragen het vervaardigen van een kaart op de schaal 1 100 000 van geheel Nederlands Nieuw-Guinea, gebaseerd op het reeds aanwezige foto- en kaart- materiaal. Een werkschema werd in grote lijnen alsvolgt vastgelegd. Bestaand kaartwerk (hoofd- zakelijk N.N.G.P.M.- en hydrografische kaarten) zou als compilatie-materiaal worden gebruikt; de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat zou voor het nog te kaarteren gebied de basiskaartering vervaardigen in de vorm van potloodastralons; de Topografische Dienst zou de interpretatie, het cartografisch tekenen en de reproduktie verzorgen, waarbij het Cartografisch Bedrijf van de K.L.M., indien nodig, assistentie zou kunnen verlenen (hetgeen voor een gedeelte van het te kaarteren gebied in de vorm van foto- interpretatie is geschied) Keuze der kaartprojektie. Het is van groot belang, dat het toe te passen kaartprojektie-systeem voor kaarten op verschillende schalen van een land een en hetzelfde is. Men heeft zieh dan ook bij het onderzoek naar de meest gewenste kaartprojektie voor de kaartering op de schaal 1 100 000 niet beperkt tot deze schaal, doch tevens is nagegaan of het wetenschappelijk verantwoord was een eenmaal gekozen projektie voor de kaartering 1 100 000 oök voor de kaarten op grotere schalen te gebruiken. Een keuze blijft vanzelfsprekend beperkt tot een conforme projektie. Het onderzoek heeft zieh uitgestrekt o.m. tot de T.M.-projektie (Transversie-Mercator) met vier zönes van drie lengtegraden; tot een projektie volgens het systeem Schols, zeer aanbevelenswaardig met het oog op aanpassing aan de vorm van het te projekteren gebied en mogelijkheid van een coördinaten systeem; en tot de U.T.M.-projektie (Universal Transverse Mercator) met drie zones van zes. lengtegraden. Nadat terdege overwogen was of een maximale vergroting van 1.0009 bij toepassing van de U.T.M. projektie voor de praktijk nog aanvaardbaar was, is er besloten voor de topografische kaarten op de schalen 1 100 000, 1 50 000 en 1 25 000 deze projektie te aanvaarden, welke voor nieuwe kaarteringen internationaal ook wordt aanbevolen. Een bijkomstig, praktisch, voordeel is, dat voor de U.T.M. projektie de tabellen reeds bestaan voor het omrekenen van geografische coördinaten naar rechthoekige en omgekeerd, zo ook voor de omrekening van coördinaten van de ene Zone naar de andere zone. De luchtfoto's. Op het moment dat er moest worden gestart met de kaartering op de schaal 1 100 000 waren trimetrogoon opnamen en foto's van de N.N.G.P.M. beschikbaar. Het eerstge- noemde materiaal is ten dele in, ten dele nä de tweede wereldoorlog door de Amerikaanse luchtmacht vervaardigd. De kwaliteit van deze opnamen is in het algemeen niet best te noemen, doch zeer goed bruikbaar. Met uitzondering van verrassend mooie exemplaren tonen de foto's sterk dat zij onder allerlei ongunstige omstandigheden zijn vervaardigd en niet voor een nauwkeurige kaartering behoefden te dienen. Het zijn ten dele wel echt oorlogsopnamen, met veel wolkenvelden en schaduwan. Aan de hand van geogra fische coördinaten vermeld op de eerste- en laatste foto der vliegstroken werd, voor zover de cöordinaten juist waren, een zo nauwkeurig mogelijk overzicht verkregen van de overdekking van het gebied. De hiaten konden tevens worden vastgesteld.

Kartografie | 1959 | | pagina 6