420 zuidelijk, door Belgie te verzorgen blad eensluidend te maken want hierop komt een groot gedeelte van ons land voor verstrekken wij de modellen van het Nederlands gebied. Als grondslag dient de 1 100 000 waarop zeer veel vereenvoudigd is. De kaart heeft weer de bekende wegenklassifikatie, geeft alleen grote complexen bos, heide en zand en heeft eveneens een drietalige legenda. Nog niet genoemd is de 1 10 000, een zuiver civiele uitgave die, wat verschijning betreff, parallel loopt met de 1 25 000. Het is een schetskaart die afgeleid is van de basistekening en als gevolg daarvan onvertekende wegen heeft. Hiervan is weer afge leid de 1 10 000 grondgebruikskaart. Op verzoek nl. van het Ministerie van Landbouw werd in 1953 na diverse bespreikingen met het C.B.S. overeengekomen een bodemge- bruikskaart 1 10 000 te vervaardigen. Hierop wordt aangegeven hoeveel van het grond- gebied voor een bepaald doel wordt gebruikt; dit gebeurt door een daarvoor opgerichte afdeling Planimetrie. Het per Gemeente in een 16-tal categorieen onderverdeelde grond- gebruik wordt doorgezonden aan het C.B.S.. De oplagen van de diverse kaarten lopen zeer sterk uiteen. De civiele oplage wordt bepaald door een gemiddeld jaarverbruik en dat ligt voor de verschillende streken van ons land, in verband met de verspreiding der vacantiecentra, nogal ver uiteen. De bronnen die bij de vervaardiging der kaarten gebruikt worden zijn o.a. waterstaats- kaarten, zeekaarten, zonodig rivierkaarten en alle gegevens die door Rijks-, Provinciale en Gemeentelijke Diensten, waterschappen, particuliere instellingen enz. beschikbaar worden gesteld. Van de topografische kaarten worden afgeleid o.a. de geologische kaarten 1 50 000 en 1 200 000, de vroeger versehenen historisch-statistische kaart 1 100 000, een kaart waarop door het Historisch Genootschap was aangedrongen om de verschillende histo rische gegevens op vast te leggen, de gemeentenkaarten 1 400 000 en 1 600 000, de waterstaatskaarten 1 50 000 waarvoor de stafkaart als onderdruk gebruikt wordt. En dan nog particuliere kaarten zoals bv. de Esso-kaart. Wat de toepassingen van nieuwe materialen betreff, ook in ons bedrijf is men aan het overschakelen op nog meer maatvaste materialen. De proeven met materialen waarop gegraveerd kan worden wijzen wel in de richting van stabilene en de eerste kaart die in gravure gaat verschijnen is de 1:10 000. Deze kaart meF~zIjn onvertekende wegen leende zieh het best voor deze methode en op het ogenblik wordt geen enkele 1:10 000 meer met inkt getekend. De proeven met het graveren van de 1 25 000 waarbij dus wel vertekend moet worden, gaan gestadig door en zijn in een gevorderd Stadium. Met ons zwaar belaste programma is het natuurlijk niet mogelijk ineens over te schakelen op de gravure; dit vereist toch altijd nog een opleiding van enkele maanden en gaat dus suc- cessievelijk gebeuren. Het tekenen van de 1 50 000 op de schaal 1 33 333, hetgeen tot nu toe geschiedde op met Zwitsers tekenpapier beplakt aluminium, gebeurt nu op stabilene, voorlopig nog in inkt. De reden van deze overgang op stabilene is, dat door middel van de copie op stabilene betere gidsen verkregen worden dan volgens de oude methode via fotografie en handpers. De door al deze veranderingen verkregen tijdwinst zal aanzienlijk blijken te zijn. Bij de 1 10 000 en bv. de te graveren hoogtelijnenstabilenes is dit ongeveer 40 wat het met het graveren van de 1 25 000 en 1 50 000 zal worden, is nog niet te schatten. Maar behalve de tijdwinst heeft het bovendien nog het voordeel van de strak- kere lijntekening. Bij de reproduetiedienst worden verder nog proeven genomen met Stripping; of dit in ons overgecultiveerde en zeer gedetailleerde terrein met talloze kleine perceeltjes weide, bos, Zand en water in de toekomst effect zal sorteren, dient nog te worden afgewacht.

Kartografie | 1959 | | pagina 6